| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fată și am 16 ani jumate. In acest moment am 51 de kg, înălțime 1, 58 și vreau sa slăbesc 5 kg intr-o lună prin dieta și sport zilnic. Îmi puteți spune cam cât ar trebui sa mănânc pe zi și cum sa ma abțin de la mâncare, mai ales de la dulce? Cum sa slăbesc fără sa îmi afecteze sânii? Sunt in creștere și nu vreau sa îmi dau organismul peste cap. Și ce fel de exerciții trebuie să fac pentru a slabi in zona coapselor și soldurilor?

1 răspuns:
| 4StarLight a răspuns:

Ai o greutate potrivita pentru înălțimea si varsta ta, nu ai mai avea nevoie sa slăbești. Eu am 18 ani, 1, 64 inaltime si tot 51 kg, ca tine. Chiar mi se spune uneori ca sunt subponderala. Exista si tabele pe internet cu varsta, inaltimea si grautatea.
Dacă totuși tii neaparat sa dai jos cateva kg, atunci trebuie
in primul rând sa stii ca o dieta nu presupune înfometare, nu asa se slăbește. O dieta inseamna sa manânci echilibrat si sa respecți mesele zilei, scoțând din alimentație prajelile și dulciurile. Cand ai pofta de cartofi prăjiți, incearca sa ii faci la cuptor, daca vrei ceva dulce, ia un fruct sau fa o salata de fructe sau un smoothie. Cauta alternative, stiu ca tentatia fast foodului poate fi atat de puternica uneori, dar vezi daca nu gasesti modalitati mai sanatoase de a gati ce poate fi gras. De exemplu, eu mai fac snitelele sau chiftelele la cuptor in loc sa le fac in ulei si e o alternativa mult mai sanatoasa. Mănâncă echilibrat însă, cu cat mai putina pâine. Încearcă să mănânci mai ales mâncare făcută în casa, si asta este important. Sistemul de creștere nu va fi dat peste cap daca nu stai si te înfometezi. Sânii nu vor fi afectați, slabitul nu are treaba cu asta. Sper ca te-am ajutat! happy