| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fată și am aproape 18 ani. Simt nevoia să ies, să mă descurc singură. Până la această vârstă nu am putut fi în totalitate independentă pentru că părinții m-au răsfățat și am primit mereu totul de-a gata, iar acum îmi e dificil să mă descurc singură. Ideea e că simt nevoia să ies foarte des, dar nu aici, în comuna în care locuiesc, ci în oraș. Mă simt captivă în groapa asta și nu mai suport când văd atâția nesimțiți! Vreau să ies! Nu sunt nici o persoană închisă care n-a ieșit în viața ei niciunde, ba din contră, sunt dansatoare și datorită acestui lucru am călătorit mult. Însă vreau să ies eu. Să nu mă bâlbâi mâine, poimâine când îmi comand o cafea sau să nu știu alte chestii esențiale. Asta îmi scade încrederea în mine foarte mult! Faptul că nu știu să mă descurc singură! Nu-mi permit să ies când am eu chef pentru nu stăm prea bine dpdv financiar momentan, pentru ca am mama vitrega si frati vitregi, deci cheltuielile sunt mult mai mari.
Nu stiu cum sa explic mai concret sentimentul, dar ma simt extrem de inchisa, ca intr-o pestera de unde as vrea sa ma eliberez! De multe ori, refuz invitatiile baietilor de a iesi in oras, la un suc, o cafea pentru a ne cunoaste mai bine pentru ca imi e frica ca o voi da in bara facandu-ma de ras. Ca nu am mai fost acolo sau ca nu stiu ce se afla in meniul respectiv saaau ca nu stiu ce inseamna anumite mancaruri sau din ce sunt facute anumite milkshakeuri sau cafele! Nu sunt nici una bleaga de nu stie ce-i de ea, dar "statul" asta si "primitul totul de-a gata" parca mi-a stagnat evolutia! Vreau sa stiu sa ma descurc singura, sa fiu mandra de mine si sa imi recapat increderea in propriile forte!
Va rog, ajutati-ma! Chiar daca am prieteni, simt ca nu ma pot baza pe nimeni si problemele le tin doar pentru mine si familie, consider ca asa e cel mai bine. De aceea, apelez la voi cu speranta ca ma puteti ajuta. Va rog, nu ma faceti sa ma simt prost!
Astept raspunsul vostru!

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Incepand cu finalul, legat de prieteni... da, nu au nici o legatura. Chiar daca ai prieteni nu te poti baza pe nimeni, ai spus. Pai dar cum ai vrea sa te bazezi? Ce ai vrea ei sa iti faca? Nu este ca nu te poti baza, dar nici nu au ei ce sa faca in legatura cu asta.
Trecand peste asta, revenind la acea zisa problema a ta, in primul rand este ok ca ti-ai dat seama de asta. Sa stii ce vrei este un lucru relativ mare si de dorit in aceasta viata.
Pe langa asta, trebuie sa stii ca ai 18 ani, doar 18 ani. Iti este frica sa iesi ca s-ar putea sa o dai in bara? Si ce? Unde ar fi problema legat de asta, ar crede acele persoane ca nu te pricepi la astfel de lucruri si esti inapoiata? Iti e frica sa nu creada ceva rau despre tine si ai vrea sa creada ceva bine? Dar au crezut ei vreodata ceva bun in legatura cu tine?

Daca ar fi sa povestesc din amintiri, stii cum prinde vanatorul maimutele in Africa? Pune o piatra ca un ou, intr-o scorbura. Maimuta vede acest lucru si se duce, baga mana in scorbura si incearca sa scoata piatra. Dar nu poate, pentru ca diametrul orificiului este mult mai mic, doar mana maimutei incape pe acolo. Apoi vanatorul vine si prinde maimuta. Ea are de ales in a da drumul la piatra si apoi sa fuga, dar nu face asta. De ce? Pentru ca ii este frica sa piarta. Ii este frica sa piarda ceva ce nu a avut niciodata si oricum nu este al ei si aparent nici nu o sa fie.
Revenind, ce ai de pierdut? Referitor de varsta de care am spus, este timp. Doar asa poti sa inveti, doar incercand. "Daca nu esuezi cel putin odata, nu stii ce este ala succes". Acel baiat, daca ar vedea ca te balbai probabil ca nu o sa mai vrea sa mai iasa cu tine. Sau probabil o sa ii se para dragut si o sa vrea sa iasa in continuare. In oricare situatie, ai doar 18 ani, o sa treaca aceste momente. O sa faci 20, 21, 25, 30 de ani. La acea varsta iti garantez eu ca nu o mai stii nimic de acel baiat, sau de oricare altul (din cei care nu conteaza). Nu o sa iti mai aduci aminte de nici o parere a celorlalti despre tine. Acestea sunt doar situatii de moment. Lucrurile trebuie facute la timpul lor, acum e momentul. Mergi in oras, mergi unde vrei, fa ce vrei si esueaza. Daca o sa fie asa, nu este nici o problema. Nu ai de unde sa stii ce iti lipseste pana cand nu dai de nevoia de acel lucru. Asta este singura modalitate.

Succes!

Si apropo, o sa vezi ca... o sa iti fie dor de momentele in care aveai totul de-a gata.

| Andreeush a răspuns:

În primul rând ar trebui să accepți faptul că poți să greșești, nimeni nu e perfect.
Dacă refuzi să faci anumite chestii din teama de a nu te face de râs atunci nu e bine.
Ai terminat liceul?

| Eireann a răspuns:

Deci tu vrei sa iesi dar cand se iveste ocazia refuzi fiindca ti-e frica ca te faci de ras. Dorul de duca si dorinta de independenta sunt normale la varsta ta si o sa vina de o sa te saturi de ele.

| Fabyana307 a răspuns:

Încearcă sa faci lucruri noi, du te cu prietenii la un restaurant sau in orice local public, dar daca nu vrei du te singura si data viitoare cand te va invita un baiat nu mai vei avea retineri.