| anonim_4396 a întrebat:

Chiar nu stiu cui sa ma adresez...asa ca am apelat la voi.De ceva timp ma chinui sa ies din starea asta urata care o am... vreau sa ma ridic si sa invat sa zambesc din nou... dar oricat m-as stradui nu pot, trebuie sa fie ceva care sa ma coboare iar... M-am saturat sa stau suparata, sa imi urasc viata, sa plang ca o proasta, sa ma simt singura si neinteleasa...Imi e frica de pesimismul meu... vreau sa imi recapat increderea in mine. Daca aveti vreo idee in legatura ce ce ar putea sa ma ajute, va rog sa imi spuneti, deoarece simt ca o iau razna...si o incurajare, orice... vreau macar o zi sa simt ca cineva ma asculta si e langa mine, chiar daca nu va cunosc stiu ca majoritatea de pe acest site sunt aici sa ajute...va multumesc.

17 răspunsuri:
| CristineDelaruss a răspuns:

Tu, esti o fata unica si deosebita. Ai avut curajul sa pui pe un site problema ta si asta insemna curaj. Esti o persoana demna, si de acea iti spun pentru incuraje si ca sa-ti recapeti increderea n tine, sa partici la un concurs oarecare.de exemplu in Japonia se organizeaza un concurs de desen. Acum se desfasoara. Trebuie sa trimiti la profesoara de desen un desen cretiv si apoi se trimite in Bucuresti, iar apoi in Japonia. Si daca nu cumva sa dea Dumnezeu nu castigi, macar fi demna ca ai participat intr-un concurs care iti va da incredere.

Te pup dulce!

| CristineDelaruss a răspuns:

Creativ *, Pardon

| Flav a răspuns:

Mai, tu iar ma necajesti. Parca am mai avut niste discutii ( daca nu ma insel, cred ca si pe privat ) si am stabilit niste chestii. Hmmmm, ma obligi sa-ti cer, sau mai exact, sa-ti poruncesc sa-mi dai id-ul de mess sau numarul de telefon ca sa-ti spun exact cum sta treaba. De ce doresti sa-mi strici somnul de duminica seara? Domnisoara, eu voi fi mereu dispus sa te ajut c-un sfat, c-o vorba de duh, c-o incurajare. Crezi ca eu zambesc des? Crezi ca toti de aici zambesc des? Crezi ca oamenii zambesc des? Toti suntem artisti ce incercam sa ne deghizam necazurile.
nekane- vorbele lui harciog intr-adevar sunt incredibile.

| Vizitiul a răspuns:

Heyy! viata este scurta si in acelasi timp imprevizibila, toti avem momente mai putin fericite, dar asta nu inseamna ca ne dam batuti, viata insusi este o provocare pentru noi...gandeste pozitiv, poti fi trista, dar poti fi si fericita, poti zambii...nimic nu este batut in cuie pe lumea asta, nimic nu este imposibil, important e sa-ti dorestiwinking

| Chocolate a răspuns:

Stiu cum te simti scumpo.Trec prin aceleasi momente in acest prezent.Ca sa iesi din starea asta nu asculta muzica trista ci vesela. asculta: http://www.youtube.com/watch?v=yDcCoHxXevA te ridica mult:D. Fi vesela scumpo! toti te iubim aici, la fel ca familia si prietenii, Zambeste...nu ai habar cine se poate indragosti de zambetul tau;). Haide scumpo, ridica-te...capul sus, nu plange, mai ales in fata altora, nu le da placerea sa vada cat d iti mult te ranesc. Iubeste ce ai, nu iti uriviata ca nu merita, daca ai avea o boala si ai sta cu gandul ca in orice clipa mori cum te-ai simti? Dumnezeu ti-a dat sanatate, familie, tot cevrei! Copiii in africa mananca o data la 3 zile! incaltamintea lor sunt sticlele legate depicioare, mor in caldura si foamete in timp ce tu stai si te plangi.Seara si dimineata poti sa spui si tu o rugaciune lui Dumnezeu sa te protejezesi sa te faca fericita. Sper sa te faci bine:*. Pa, pa

| DeNyyy a răspuns:

Toti mai avem aceste momente... avand in vedere ...ca totusi mi-ai raspuns la intrebarea cu diriginta... vreau sa iti zic ca imi pare rau ca ai astfel de diriginte ...si aidreptate ...noi trebuie sa o ascultam pe diriginta noastra... daca vrei sa mai adaugi ceva la acea intrebare ...ma adauga te rog... zi-mi o intamplare cu dirigintele vostru ...sincer imi pare rau diriginta mea e profesor de biologie si e foarte intelegatoare cu noi ...insa ...nu stiu... mi se pare ca ma ignora ...eu sunt sefa clasei dar pune pe altcineva ba sa stranga aia .ba cealalta chiar m-a suparat mi se pare ca ...si atunci cand vreau sa raspund la ora ei ...sau sa imi dau o parere la ora de dirigintie ...nu ma asculta o pune numai pe colega mea de banca ceea ce ma supara foarte tare... ieri... mi-a ranit sufletul ma simt la fel ca tine dar stau cu capul sus fara sa observe ca sunt trista ...si simt parca ...as vrea sa am alta diriginta... tu ce crezi ca ar trebui sa fac?

| Artemiss a răspuns:

Multumesc tuturor.

| Sara a răspuns:

Fruntea sus! uita te in oglinda si spune asa : sunt frumoasa, desteapta si pot orice! nu te lasa invinsa de aceste ganduri... totul trece, vreau sa cred ca totul nu se trage de la vreoun barbat... hmm baietii astia,, micile vietuitoare care atat de usor ne pot face fericite, si tot intr o clipa ne pot si intrista... gandeste te ca nu esti singura, incearca sa vb mai mult cu prietenele tale, destainui te uneia mai apropiate... varsa ti gandurile ei. sper ca vrea sa te ajute. tot in acest timp poti iesi mult la plimbare, uita te in jur, natura e splendida in zilele astea... Rasfata te cu dulciurile tale preferate, uita te la filmele care iti plac, comedii, fa ti pe plac... si nu te mai inferioriza, sigur treci printr o dezamagire. Daca simti nevoia sa vb cu cineva, lasa mi un msg si putem vb pe mess, vreau sa cred ca sunt un bvum ascultator, si in fond, sunt o straina pentru tine. Imi pare rau ca o fata asa scumpika, trece prin faze dure are vietii. Sa ne auzim cu bine. o seara superba.

| Katiee^^ a răspuns:

Buna. Si eu ma simt cateodata ca tine. In acele momente simt nevoia sa stau cu o prietena buna si sa-i spun tot ce simt, sa ma plimb reflectand la tot ce ma deranjeaza. Daca esti trista incearca sa te gandesti la ce te framanta si incerci sa gasesti o solutie. Nu neaparat singura. Ci alaturi de prieteni .Ai putea sa iti ocupi timpul iesind cu ei.Pe mine acest lucru ma face sa uit de oricehappy

| Andy~~Black~~Underground~~Mafia a răspuns:

Cu invatatul am si eu aceleasi probleme nu pot sa ma ridic.

| deeea28 a răspuns:

Ceva probabil ca te-a adus la starea asta, o iubire pierduta, o ruda draga sau poate pur si simplu viata. Cred ca esti intr-o usoara depresie care intr-adevar nu iti e buna. Cum sa faci sa zambesti din nou? Totul vine de la tine. Nu te-ai saturat sa suferi, ca daca era asa nu mai aveai de ce sa stai sa suferi. Am fost si eu depresiva ani la rand, cu momente grave si nasoale, simteam de multe ori ca viata nu-si are rost, ca nu am de ce sa zambesc si chestii de astea. Sunt sigura ca si acum daca ar fi ceva mai nasol in viata mea as pica repede, dar momentan incerc sa ma mentin. Cum am iesit din stare? simplu, ma saturasem sa mai sufar, sa ma mai lamentez, sa ma vait aiurea. Si sincer, am ajuns si la o concluzie: cat m-am vaitat si am stat sa sufar aiurea, viata a trecut pe langa mine. Viata nu e roz, dar nici neagra nu e si mai ales, depinde foarte mult de cum ti-o faci si cum vrei sa o vezi. Incepe prin a-ti schimba gandurile negative chiar daca la inceput ti se va parea ca te minti singura si cand vine inca o "furtuna" in viata ta, gandeste-te ca dupa fiecare furtuna iese soarele si asteapta-l de fiecare data cu bucurie. Si singura crede-ma ca nu esti, de cat atata timp cat vrei sa te simti asa. Incearca sa-ti ocupi tot timpul cu ceva placut, chiar si sa citesi o carte sau sa mergi la plimbare cu o amica, chiar daca nu-ti e mare prietena, bucurate de micile frumuseti ale vietii, bucurandu-te de ele, vei ajunge sa ai parte si de altele mai mari. Neinteleasa poate esti, dar poate nici nu stii cum sa te faci inteleasa, lasa-ti timp si poate vei descoperi cum sa ii faci pe ceilalti sa te inteleaga. Ai doua maini, doua picioare, nu ai de ce sa nu ai incredere in tine. Atata timp cat poti face ceva nu mai sta si te gandi ca nu ai incredere in tine, ca nu ai de ce. Esti tanara, esti frumoasa, cand vei fi batrana si plina de riduri, ce vei face, iti iei gatul? Mergi inainte, fa-ti viata, lupta pentru traiul si bucuriile tale, ca nu ai decat o viata si daca tot ti-a fost data invata sa o traiesti frumos. Capul sus si nu dispera, nu esti singura, toti de aici sunt sigura ca ti-au dat un sfat din suflet. Pup, ai grija de tine.

| deea_5245 a răspuns:

Hey trimite`mi mesaj cu id-ul tau... sincer? cam asa sunt si eucrying am putea vorbi >big grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iubita, de ce esti asa? De ce crezi ca esti singura? Nu este asa, nu ti-a spus nimeni? Iti spun eu, te ai pe TINE! forta si curajul sunt in interiorul tau, cauta-le! le vei gasi! Nu te lasa doborata de probleme si ganduri negre, toate sunt trecatoare, vei vedea soarele si lumina, te asigur, trebuie doar sa deschizi ochii, din pacate ii ai inchisi...Hai,fruntea sus!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Orice, dar absolut orice, in afara de chestiile funebre, are o latura comica. Daca stii sa o descoperi esti salvata...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@harciog, mi-a placut asta, am sa notez undeva ca sa o recitesc din cand in cand.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer si eu sunt in aceeasi situatiesigh
Poate ar fi bine sa iesi mai mult in oras cu prietenii sa te distrezi sau sa faci diferite lucruri amuzantethinking de exemplu eu la sfarsit de saptamana (sunt mai mereu singura cu fratele meu)imi chem prietena cea mai buna la mine si dansam, iesim in oras. pur si simplu facem ce ne trece prin caphappyfaza cu pesimismul asa sunt si eu, mai ales cand e vorba de baieti :-si "sigur nu o sa fiu cu el"laughing
in fine nici eu nu stiu cum sa fiu optimista dar incerchappy
te pup si ai grija de tine traieste clipa ca si cum ar fi ultima>big grin

| Anonim_5757 a răspuns:

Asa sunt si eu de multe ori, nsa incearca sa-ti ocupi timpul cu ceva.sa iesi afara...sa-ti faci prieteni noi si sa iesi cu ei in cluburi, apoi va povestiti ce ati facut...

petrece mai mult timp cu iubitul tau...

eu de multe ori stau singura in casa ascult muzica trista, si plang.asa ma descarc.

bafta.