| lara7 a întrebat:

Sunt foarte ingandurata...acum cateva zile vroiam sa-mi chem colegele, prietenele, la piscina...platind eu intrarea si mancarea... bun, am sunato pe prima... a zis ca vine... iar a doua avea tel inchis ...asa ca am sunat-o pe mama ei... ea mi-a dat nr de fix, dar o zis ca vb ea cu fiica ei, colega mea, ca o lasa si ma suna apoi sa imi spuna la ce ora sa o iau... ma suna mama ei si imi zice ca nu vrea sa vina ca are alte planuri cu o fata de pe strada...am fost f suparata... apoi am sunat-o pe fix...eram f confuza si dezamagita...si o zis ca ii putin racita ca ii vineri si ca ii aglomerat...bla bla bla...eram f nervoasa...in 1 rand ca m-a mintit, si apoi ca vecina este mai importanta decat o iesire cu noi unde eu plateam...cu ea se vedea zilnic, oriqm... dar la piscina nu mai mergem anul asta... o cunosc pe acea vecina din vazute si vb... dar chiar dac prietena mea nu recunoaste...si zice ca suntem cmbp ale ei...eu stiu ca se intelege mult mai bine cu ea...nu stiu ce sa fac...nu vreau sa nu imi mai fie prietena, nici de cum... dar parca nu imi plc sa o invit asa.cu mine si cealalta colega. dupa ce ne-a facut...parca mereu ii incurcam noi planurile daca o chemam undeva...si vine parca silita...de rusine...asa sa ne jucam cu ea la scoala...no...nu stiu ce sa zic... ce sa fac... voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| barbyr0z.ex.fantadelamaye a răspuns:

Buna!happyprietene de astea aveam si eu.Las*o! no baga in seama la scoala! daca te`ntreaba ce ai spune*i ca de ce te foloseste doar cand are ea nevoie si sa te lase*mpace! inteleg ca va aveati bine dar asta nu*nseamna prietena! in locul ei poti chema alta prietena:*! ai sa vezi ca o sa va distrati si fara ea.Nu se termina lumea aici!:*
succes si distractie placuta!:X

12 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Cum dragoste cu forta nu se poate, nici prietenie cu forta. Daca ei nu ii face la fel de multa placere sa iasa cu voi, precum ii face sa iasa cu vecina, pentru ce mai insisti? Ai o prietena careia ii face placere, mergi cu ea. Nu ai de ce sa te superi, nu putem forta oamenii sa stea cu noi si nici nu e ok sa ii cumparam cu o intrare la piscinahappy. A gresit fiindca te-a mintit; probabil ii era teama ca nu vei intelege ca are deja planuri, trebuia totusi sa iti spuna adevarul. Fii mai ingaduitoare si orienteaza-te catre oameni care te vor in preajma, nu catre cei care iti transmit semnale ca nu se simt bine in compania ta. Si nu o lua personal; sunt sigura ca si tu ai preferinte si antipatii printre colegi si colege.

| BlueDreams a răspuns:

Da, am trecut si eu prin situatii din astea si la fel ca tine am facut din asta o tragedie.Asa suntem noi adolescentii uneori ne suparam fara sa stim macar de ce. Faptul ca ea e prietena cu tine nu o impiedica sa aiba si alti prietenii.Nu fi asa posesiva nu e bine. Dar daca totusi vezi ca nu te mai baga in seama deloc ii spui clar ca nu mai vrei saa-i fi prietena. Dar daca mai sta si cu vecina nu e o tragedie.Are dreptul la altii prieteni nu numai la tine.Gandeste-te bine poate vei pierde o prietena adevarata.Si faptul ca te-a mintit e probabil pentru ca ii era frica ca te vei supara.Succes!

| gabriela_7862 a răspuns:

Draga mea, stiu ca la varsta adolescentei orice lucru se transforma intr-o tragedie si orice refuz devine tradare. dar nu i-o lua in nume de rau; faprul ca sunteti prietene nu trebuie s-o impiedice sa relationeze cu alti tineri, si nici pe tine n-ar trebuie sa te tina strans legata de una sau doua fete. incearca sa fii prietena cu toata lumea, chiar daca doar lor le impartasesti secretele cele mai de pret. si nu te supara pe ea pentru ca te-a refuzat, incearca sa-i dai mai multa "libertate", sa-si dea singura seama cine-i este prietena adevarata. ai grija de tine. te pup!

| RappK a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa porti o discutie cu ea despre cine vrea sa'i fie aproape...si sa'i lasi un timp de gandire... iar daca o alege pe vecina ei fa'o sa'i para rau k a facut lucru asta...desigur daca esti convinsa k langa tine i este mai bine decat langa vecina ei:p

| lara7 explică:

Da, phisoloaga, dar nu asta este problema. daca nu ar vrea sa fie prietena cu mine...TREABA EI! dar cand incepe sc...mereu vrea sa stea cu mine.si parca vine dupa noi...eu chiar ma inteleg bine cu toti colegii... dar i-am spus atat de multe lucruri...si o prietena adevarata nu te da la o parte pentru altcineva...oriqm...prin 'planuri' se referea la lucat tupa sau mate pe strada... o sa continu sa fim prietene, dar m-a dezamagit...si daca chiar as vedea ca nu vrea sa fim prietene...nu as forta-o am o groazqa de alti prieteni, dar am petrecut clipe f frumoase impr. acum pe timpul vacantei ne uita... dar cand sc incepe suntem prietene din nou sau cum? nu mai inteleg ce vrea de fapt... avem o groaza de lucruri in comun...practic. ne stim una la alta gandurile...ne intelegem perfect...nu stiu daca fac o tragedie... dar ma simtprost ca ne-a respis pentru vecini ei cu care se vede zilnic si sa mereu...si pe noi care am invitat-o undeva nevazandu-ne de 1 luna...ma rog... multumesc pentru raspunsuri...va pup:*

| lara7 explică:

Nu...harciog...nici vorba, ...eu plateam deoarece...nu mi-am tinut ziua anul acesta...si ele mi-au cumparat cadou...asa ca m-am gandit sa le fac cinste... dar nicidecum nu de asta nu a venit...si + nu se gandestea ea la asa ceva...mersi oriqm pentru raspuns...

| lara7 explică:

Alexandra...si cum au mai zis multi de aici...asta nu ma deranjeaza...si nu cred ca sunt posesiva...si eu am multi prieteni si nu mi-ar plc sa 'nu am voie' sa ii am...de ex... ea a dormit 2 nopti la o colega de clasa...numai ele 2...si nu este vb de colega amintita mai sus...este doar o fata din cls.draguta.cu care se intelege bine...si eu ma inteleg bine cu ea...si nu m-a deranjat deloc ca a facut asta...eu nu vreau sa fie prietena numai cu mine... dar vreau sa clarificam situatia...sa ne ne mai zica ca suntem prietenele ei cmb.../pe mine asta nu ma incalzeste cu nimic. daca stiu ca nu este adevarat...si nu am nici o problema. ca este prietena buna si vecini dp strada.si eu sunt prietena f b cu vecini mei. dar niciodata nu le-am refuzat pe ele pentru ei...NICIODATA...si eu nu vb despre ei cand sunt in preajma lor... oriqm... vreau doar sa ne spuna fata in fata ca se intelege la fel de bine si cu ea si cu noi. dar oriqm ...suparata sunt deoarece intr-un fel imi sarbatoream ziua de nastere acolo...si ar fi fost frumos daca eram toate 3...nu ma intelegeti gresit...

| ariana10 a răspuns:

Sa o lasi sa se duca cu vecina aia a ei la piscina sa o duca aia daca cu tine nu vrea sa vina

| BAd-RoMaNcE a răspuns:

Io zic sa-i platesti cu aceiasi moneda.trebuie sa simta ce ai simtit si tu.prieteni,prieteni...dar ce fel...doar se spune ca prietenii iti sunt alaturi mereu.nu stiu cum is prietenele tale, dar eu cred ca ele nu te vad o prietena adevarata. rolling eyes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-ar putea sa constituie o jignire sa platesti tu tot.Eu i-am replicat unui vecin cu,,,, care -m-am crescut;-Ai inceput cumva sa crezi ca m-ai luat de crescut?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O poti ignora sau sai arati ca tu esti calma si ca nu vei fi severa

| lestat a răspuns:

Bun. Sper ca nu am ajuns prea tarziu cu un raspuns.Prietenia nu inseamna bani si favoruri... Poate s-a simtit rusinata sa ii platesti tu intrarea.Eu zic sa vorbesti cu ea, vezi ce simte si incearca sa ii fii alaturi... poate are vreo problema si nu vrea sa spuna.ai rabdare. Te rog.