| popalex199999 a întrebat:

Sunt in clasa a 10-a la profilul stiintele naturii bilingv engleza si fac de asemenea tennis de camp de performanta. Mi-as dori ca pe viitor sa am o slujba care sa includa atata sportul cat si medicina. Ce meserii imi puteti recomanda?

1 răspuns:
| michelia a răspuns:

Kinetoterapia de exemplu.

Este o sectie a facultatii de medicina prin care se face recuperarea fizica a bolnavilor, prin diverse miscari si tehnici specifice. Se refera la corectarea posturii, a problemelor legate de coloana vertebrala, cresterea fortei musculare, antrenamentul la efort etc > Vezi detalii si pe
http://ro.wikipedia.org/wiki/Chinetoterapie

Durata studiilor este de 3 ani in cadrul facultatilor de medicina.