| SweetChildOAxls a întrebat:

TPU! Sunt in clasa a 9-a la profilul filologie bilingv engleza si as vrea totusi sa dau la facultatea de medicina din Iasi. Credeti ca ar trebui neaparat sa ma transfer la o clasa de stiinte ale naturii pentru a reusi la aceasta facultate? Nu ar fi o problema pentru mine sa fac meditatii la biologie sau ce se mai cere pentru concursul de admitere. (daca mi-ati putea da niste modele de concurs de admitere de pe net as fi pe veci rezunoscatoare cu funde si voturi) insa nu stiu daca m-as putea descurca.
Tin sa mentionez ca am posibilitatea de a lua caietele unei colege care este la profilul stiintele naturii intensiv engleza si de pe care mai pot invata ceea ce mie nu mi s-a predat.
M-ar interesa medicina dentara sau medicina generala (imi este indiferent, atata timp cat voi deveni doctor).
Ca un plus pentru "dosarul meu", as dori sa sutin examenul Cambridge in clasa a 11-a, ceea ce cred ca va conta destul de mult.
Si ca o paranteza, stiti cumva la ce se refera comisia cand spune despre "olimpici? Adica olimpici cu premii la ce faze? Judetene, nationale?

Multumesc anticipat! :*

3 răspunsuri:
| bebewabbit a răspuns:

Deci, e foarte bun profilul tau nu are sens sa il schimbi Aici nu vei fi strasata cu matematica, informatica si alte nebunii mai mult decat este necesar. Te apuci de pregatire in clasa a 11-a la chimie cel putin sau fizica depinde ce vrei si la biologie te poti apuca mai tarziu cand termini clasa a 11-a spre exemplu. Examenul Cambridge desi pare mare chestie nu te va ajuta la Medicina( e util doar pentru cunostintele tale personale) din doua motive: pe perioada facultatii nu intereseaza pe nimeni de el iar apoi nu mai este valabil ( daca nu gresesc expira dupa 2 ani) Cat despre treaba cu Olimpicii trebuie sa fii olimpic la faza nationala la Chimie, Biologie sau Fizica. Cam atat deocamdata Daca mai ai si alte intrebarii astept.

| SweetChildOAxls explică (pentru bebewabbit):

Examenul Cambridge e valabil toata viata si ma refeream ca ma ajuta in cazul in care vreau sa parasesc tara. Si aia cu olimpicii... olimpiada de engleza, romana sau altceva in afara de cele mentionate de tine/dv. nu se pun la socoteala?

| bebewabbit a răspuns (pentru SweetChildOAxls):

Din pacate eu stiu ca doar alea 3 dar mai bine intra pe site ul facutatii si daca nu gasesti suficiente informatii ia nr de telefon si suna la facultate caci sunt convinsa ca-ti vor raspunde la intrebari.