| andreea4ever a întrebat:

Buna sunt in clasa a 7a(ma adresez si celor din a 8a). Imi puteti da voi niste exercitii cu sisteme la matematica? Dar nu din carte (a7a)pentru ca pe alea le-am scris.Si daca mi le dati sa scrieti si rezultatul pentru a ma corecta. Vreau sa lucrez deoarece maine dau test din sisteme si nu am din ce sa lucrez.Ma gandeam ca poate mai aveti voi culegeri pe acasa sau cei de a8a. Ei sigur au in carte! Multumesc anticipat

4 răspunsuri:
| αndï a răspuns:

Pai fata draga daca le stii deja si daca spui ca ai lucrat asa de mult nu iti mai trebuie... oricum sistemele au 2 met de rezolvare
1 ) cu reducere
sa zic ca ai : ax+by+c=0 si -x+by+c=0, inmulteti a 2-a ecuatie cu a, si rezulta -ax + aby+c = 0, apoi din sistemul asta de doua ecuatii le aduni pe cele de unele sub altele si iti va da : /(se reduc ax + (-ax) ) +aby+by+c = 0, si il afli pe Y din ecuatia asta, apoi inlocuiesti in prima sau a 2-a si boom, uite si Xul. In orice caz tu vei avea numere acolo, respectiv un numar dat " m " la care te intreaba valori :D.

a 2a met de rezolvare este metoda substitutiei, ceva mai grea daca nu o intelegi. ai 2x+3y = 0 si x+y =7, inlocuiesti pe x sau pe y din a 2-a, rezultand x = 7-y, si il bagi in prima scriind 2 (7-y) +3y = 0, si de aici 14 -5y=0...-5y= 14. si apoi afli X... ma rog eu am inventat exercitiile astea si de aia nu a dat bine :)). daca sti metoda nu ai nevoie de asa multe exercitii, in orice caz incearca aici :::::::::::::::::http://www.didactic.ro/......oscute.doc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt si eu tot in clasa a7a si la algebra am ajuns la nr. reale reprezentate prin litere iar la geometrie la relatii metrice in triunghiul dreptunghic

| Vijiiac_Ana-maria_1995 a răspuns:

Teorema lui Thales:
O paralela dusa la latura unui triunghi determina pe celelalte 2 laturi, segmente proportionale.
Teorema lui Heron :
A= radical din p (p-a)(p-b)(p-c)
p= a+b+c supra 2
Compararea radicalilor:
Dintre 2 radicali va fi mai mare cel cu cantitatea de sub radical mai mare.

| Barbarossa a răspuns:

Hey...sal si eu sunt a7a si uite...ia ceva din siteu asta o sa te ajute!
http://www.didactic.ro/......ecunoscute