| ravanoos a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si am o mica intrebare. Eu cu inca vreo 5 colegi l-am calcat pe nervi pe profu de mate (cica de ce nu am mers la scoala sambata asta) si a zis ca ne lasa corigenti pe toti cei care au lipsit. Pe primul semestru am media 7, daca ma lasa corigent pe un semestru mai pot intra in evaluare nationala? Ca de dat corigenta nu cred ca e cazul caci pe primul semestru am luat peste 6...

Răspuns Câştigător
| Anemona2020 a răspuns:

Da dar te poate lasa pe acesta chiar daca ai tu media 7 pe primul.Dar oricum nu e corect sa faca asta doar pentru ca nu ai venit tu la scoala daca e asa sa vorbeste cu dirigintele ca nu poate sa te lase corgent asa ca are el chef.

3 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

S-a enervat justificat. Dar pana la a va lasa corigenti mai este cale lunga. Daca voi invatati si luati note bune, profesorul nu se mai poate tine de promisiune. Poti intra la evaluare pentru ca daca iti iese pe al doilea semestru 4 media ta anuala este de 5, 5.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fi fost nervos, nu iti fa probleme. Legal, sambata nu se lucreaza. Aceasta este o conventie facuta cu privire la 2 mai. Dar era mai bine daca ati fi invocat alte motive pentru care nu mergeti, iar nu sa fiti sfidatori. Puteti rezolva lucrurile si vorbind frumos si sa obtineti rezultatul dorit, fara daune, cum s-ar zice.
Daca sunteti in continuare sfidatori, s-ar putea sa se tina de cuvant. Cel mai bine ar fi sa va plecati capul si sa va cereti scuze. Eventual nu va accepta scuzele, dar nu va veti agrava situatia cu asta, chiar din contra, v-o veti ameliora.

| Alina570 a răspuns:

Daca nu te duci la scoala, iei absente, nu te lasa corigent. Daca inveti si meriti note bune, nu va avea cum sa te lase corigent.

Bafta!