| Katherine20 a întrebat:

Bună TPU sad Știu că am scris mult, dar chiar voiam să mă descarc...
Sunt clasa a8a și sunt corigentă la mate pe primul semestru crying. În clasă suntem 30 de elevi și am rămas vreo 9-10 copii corigenți. Vreo 5 suntem cu media 4 și încă vreo 4-5 cu media 3.Doi dintre colegi s-au mutat la altă școală pentru că le era frică că profu nostru nu o să-i bage în examen.El tot sustine că nu învățăm, nu ne străduim și nu știu ce.Dar eu nu cred asta straight face Sau cel puțin în privința mea.Adică către mine nu a zis niciodată că nu învăț, sau că nu mă strofoc destul sau să se lege de mine așa cum face cu alții... și nu știu de ce mie nu-mi zice nimic pentru că și eu sunt corigentă. Acasă fac tema sau mă rog cât știu și pot din ea și chiar îmi dau silința crying Testele sunt la un nivel ridicat după cum a observat și profa mea de mate cu care fac în particular și a zis că după părerea ei, eu nu sunt de corigență ci de un 6.Nouă nu ne dă niciun punct din oficiu la test sau foarte rar doar câte 1 punct și mi se pare aiurea că eu fac 2-3 exercitii și iau 3 iar altu care face mai puțin sau deloc ia tot atâta straight face Sunt foarte speriată pentru că nu știu dacă o să pot intra în examen crying Anul acesta au vrut vreo 15 copii să intre la noi la școală așa că au dat examen pentru a intra aici la noi la școală dar profu pe niciunu nu i-a primit.straight face (Asta știu de la directoru școlii) Am făcut câteva modele de capacitate/evaluare naționala și am luat 6 și ceva(m-a corectat profa cu care fac în particular)iar dacă eu aș lua un 6-7 în examen la mate ar fi ok, pentru că oricum nu vreau să merg mai departe pe real.Eu mai fac împreună cu o fată de la altă școală ore în particular și fata aia lua 3-4 la modele de examen deși are media 7 la ea la școală și chiar profa a zis că mă descurc mai bine ca ea. straight face Sincer nu știu ce naiba să fac.Pur și simplu mi se par prea grele testele care le dă profu de la noi la clasă. Mama a vrut să mă mute în clasa a6a în altă parte dar nu m-a mai mutat din cauza rudelor(ele nu știau că sunt corigentă, pentru că îmi era super rușine să spun)Cred că era mult mai ok să mă mut atunci pentru că aveam timp să mă acomodez cu colegii, profii etc și acum ar fi foarte aiurea să mă mut pentru un semestru, adică dacă am început din cls 1 cu colegii ăștia, apăi aș și vrea să termin tot cu ei...ar fi ciudat ca pentru un semestru să schimb tot.Nu știu ce să fac crying( Sunt foarte speriată căci dacă nu dau examenu intru la profesională și eu nu vreau acolo straight face Mentionez că nu am deloc încredere în mine, plâng des pe ascuns și mă consider foarte proastă. Știu persoane vai de capu lor care nici să calcueze nu-s în stare și totuși trec clasa și încă cu medii de 6-7 straight face Sunt o fată liniștită, nu am deranjat niciodată ora, nu am chiulit niciodată, deci nu are legătura cu asta.Profu aproape că nici nu mă bagă în seamă.El nu prea ascultă la tablă decât foarte rar(2-3 copii odată pe semestru)nici nu dă note pe caiete, proicte, portofolii etc, nici puncte în plus și dinalea. Ci doar pe test, atât.La română sunt ok, am note de 8-9, mă descurc binișor Vă rog să nu râdeti acum de mine, știu că sunt proastă. foarte proastă.

6 răspunsuri:
| maria999 a răspuns:

Nu mai spune ca esti proasta pentru ca nu este asa. Cred ca profesorul tau este mai sever, parerea mea este sa te dai bine pe langa el si ai putea sa-l intrebi ce ai putea sa lucrezi in plus ca sa nu ramai corigenta. Ai putea s-orogi pe meditatoarea ta sa te ajute la exercitiile pe care le faci la clasa pana cand le intelegi.Stiu si eu cum e sa ai un profesor sever. Multa bafta la examen! :*

| FemeiaPisică a răspuns:

Părinții tăi au încercat să vorbească cu profesorul tău de matematică? Eu am un profesor de matematică care vine în ultimele 10 minute din oră și nu predă nimic. Nu explică exercițiile și dă teste doar din subiecte pentru admiterea la facultate. Lucrez singură și am note destul de bunicele, dar colegii mei sunt toți corigenți. Am avut noroc că 2 ani am avut altă profesoară care preda bine, dar după ce m-am mutat în clasa cea nouă îl am acum pe el ca profesor.
Important este că lucrezi în particular, nu trebuie să te îngrijorezi pentru examenul de capacitate.
O să îi demonstrezi că poți lua o notă bună la examen și că degeaba este el profesor dacă nu ajută elevii să învețe.
Nu trebuie să te descurajeze un astfel de om care nu merită să fie profesor.

Și pe mine m-a descurajat profesorul meu de matematică, dar nu o să renunț să dau BAC-ul din cauza sa.
Așa trebuie să gândești și tu, nu renunța și pregătește-te în continuare pentru capacitate.

| lpavel a răspuns:

Nu cred ca esti proasta... big grin Profesorul vede ca ai putea mai mult dar cumva ceva te opreste de aceia cumva trebuie sa te oblige sa dai totul din tine, dar la urma daca va vedea ca numai atat poti, te va trece, asta binenteles daca nu-l vei enerva cu niste reprosuri iesite din comun!
Deci incearca mai mult, nu te speria ca nu va veni sfarsitul daca vei ramane corigenta, vei recapitula in vacanta cu acel profesor si vei trece, nu poti ramane repetenta numai ca n-ai trecut la mate sau ai putea daca ai baga dracii in profesor ceia ce nu prea cred, deci capul sus, privirea inainte, fie ce-o fi!
Succes, vei avea nevoie! happy

| darkangel90 a răspuns:

Fata fi puternica, capu' sus si stergeti lacrimile. Asa am avut si eu prof de mate asa facea si cu mine si totusi am trecut clasa am terminat liceul.

Ai incredere in tine si dai tot ce poti pentru semestrul 2. Nu ii arata profului ca esti "proasta" arata-i ca poti face mai mult de atat. El va de exercitii grele pentru a vedea capacitatea voastra.
Nu esti proasta, esti o fata care stie sa-si ceara drepturile. Asa ca fata capu sus si dai bice. Nu il lasa sa te considere slaba. Cu incredere in tine poti trece usor.
O sa intri la examen, dar acu invata si scoateti media.
Be strong girl.

| BloodyDagger a răspuns:

Ok. Opreste-te din a spune ca esti proasta. Nu trebuie sa te descurajezi. Incearca sa capeti ceva mai multa incredere in tine. Daca profesorul asta e exact asa cum l-ai descris, inseamna ca ii lipseste o doaga.

| AlexandruIonut004 a răspuns:

Daca esti orientata spre romana si tot ce tine de ea si nu te descurci la matematica esti proasta? Nu prea cred.
Prost e proful tau. Cum sa nu dea punct din oficiu?! Chiar si la examen se dau punctele din oficiu! E tampit. Daca vrei sa-ti salvezi viitorul fugi naiba din clasa aia.
Daca era un om normal compara notele tale si vedea ca esti orientata spre altceva si ca la mate pur si simplu NU POTI. Te ajuta. Nu te lasa cu media 4.
Da-i naibi de colegi. Ca oricum dupa clasa a 8-a o sa te uite complet. Gandeste-te la viitorul tau.