| PeanutButter272 a întrebat:

Buna!
Sunt in clasa a 8-a si ma gandeam ca la liceu sa dau ori pe stiinte ale naturii ori pe stiinte sociale. Voi ce mi-ati recomanda? Puteti sa imi dati o lista cu avantaje si dezavantaje?

1 răspuns:
| Nemessys a răspuns:

Sunt 2 profile foarte diferite.
Nu stiu cum este la Stiinte ale naturii, dar iti pot spune cum este la stiinte sociale.
Clasa a9-a : materia principala logica 2 ore pe saptamana, din care dai si teza + romana si istorie sau geografie.
Clasa a10-a : materia principala psihologie, care la fel dai teza pe langa romana si istorie sau geografie.
Clasa a11-a : Nu mai faci, fizica chimie si biologie (materii care la stiinte ale naturii ar trebui sa le rup ). In schimb o sa ai 6 obtionale pe care tu si cu clasa ta trebuie sa le alegeti. Cum ar fi... o materie pentru bac (cum ar fi logica, multi merg pe asta), romana si istoria.
Materii noi : sociologie si economie. (alegi tu la care sa dai teza)
Clasa a12-a : filozofie, tot asa teza.

La profilul asta faci (pe saptamana) : 2 ore de mate, 2 de geoagrafie, 3 de romana, 3 de istorie. Si cam atat. Astea ar fi cele mai importante. Nu uita ca din clasa a11-a, de cand o sa va alegeti obtionalele, pe langa alea 3 ore de romana pe care le aveti, daca mai alegeti voi una, bineinteles ca o sa aveti 4, asa o sa fie si cu istoria. Trebuie neaparat sa le alegeti pentru ca dati bac-ul din ele.