| Hangover a întrebat:

Tocmai ce s-au dat si examenele, le-am luat cu note mari si am media de admitere foarte mare. Mi s-a implinit visul de a intra la liceul cel mai bun din judet! big grin Sunt foarte fericita pentru ca acum culeg ce am semanat, cred, haha laughing Eu imi doresc sa dau la profilul stiinte sociale. Aici am auzit ca este mai lejer fata de alte profile ca stiinte ale naturii sau mate-info, plus ca are romana, istorie, geografie. Mi-ar placea mult sa intru la acest profil (oricum am medie si intru fara stres), dar am auzit zvonuri ca mai departe la facultate nu sunt extrem de multe posibilitati. sad M-ar tenta mult sa intru si pentru ca nu dau bacul la mate. In schimb, parintii mei nici nu vor sa auda de stiinte sociale. Sunt ca niste cai cu ochelari, stiti? Aceia care vad doar inainte laughing Nu vor sa isi schimbe decizia si la mate-info vor sa intru. Eu sunt praf la mate si la fizica si la chimie. Plus ca la acest liceu exigenta este mare, insa am auzit ca de la mate-info ai toate posibilitatile :-s Eu nu mai stiu ce sa cred, plus ca bacul il dau la mate si imi este cu atat mai frica crying Ce sa fac sa ii conving pe parinti sa ma lase la stiinte sociale sau sa dau la mate-info? Va rog sa imi spune-ti si ce posibilitati am de la aceste doua profile. big grin Fundita (daca as putea v-as da fundita la toti laughing )

Răspuns Câştigător
| Darkela a răspuns:

Buna. Felicitari pentru notee!

In aceiasi situatie am fost si eu doar ca voiam sa dau la filologie. Roaga-i sa vorbiti serios intr-o zi in care sa le explici de ce anume vrei la stiinte sociale. Arata-le si intrebarea asta! ( Mno,glumeam ). Spune-le ca ai posibilitati si de la profilul asta. Poti deveni : Avocat,notar,translator,judecator si multe altele! De foame nu o sa mori, pot sa fie siguri. Zi-le ca ai mai multe aptitudini in ceea ce priveste limba romana,geografia,istoria,psihologia decat in ceea ce priveste matematica,fizica, chimia si vei invata cu mai mult drag. Poti sa le zici chiar ca daca nu iti merge bine exista si varianta transferului. Tu iti cunosti parintii si stii mai bine cum sa ii iei.

Acum posibilitati :

De la mate-info ai foarte multe, poti deveni orice si poti merge la orice facultate.Dar e mult mai greu, informatica e extrem de grea, matematica nu mai zic iar BACul va fi enorm de greu. Daca esti pregatita sa stai sub presiune mai ales ca mergi si la un liceu cu pretentii si sa fii stresata mergi aici. Tu ai habar cum te descurci.

De la stiinte sociale nu ai chiar atat de multe posibilitati dar si astea putine pe care le ai sunt bune, adica : psihologie, drept, jurnalism. Insa e un profil super usor!

* Bonus * : Daca esti mai buna la limba romana decat la matematica si vrei sa mergi la un profil bun, care are si un grad de dificultate si nu freci menta ( ca la stiinte sociale ) iti recomand filologie. Nu e chiar arat de simplu ca la stiinte sociale dar totusi nu te vei plictisi si e si un profil frumos! Parintii tai probabil vor fi mai de acord aici pentru ca in functie de materiile de baza ( adica matematica si romana ) cele mai bune profile sunt Mate-info si Filologie. Sunt mai speciale. Eu doar mi-am zis parerea, nu vreau sa te influentez doar pentru ca eu sunt aici dar acum 2 ani eram si eu in postura ta si ma gandeam sa dau la stiinte sociale daaar mi-am schimbat parerea si sunt bucuroasa ca am facut-o.

Multa bafta si sa alegi ce e mai bine pentru tine. Te rog sa imi zici si mie unde mergi pana la urma ca chiar sunt curioasa. :*

| Hangover explică (pentru Darkela):

Iti multumesc mult pentru raspuns, la cat ai scris cu siguranta ti-ai dat interesul laughing. Iti multumesc de felicitari! happy Deci pana la urma n-a fost nici una, nici alta. Ma duc la filologie la acelasi liceu. Am ales pana la urma filologie deoarece romana ma pasioneaza, adica ma pricep mult mai bine, o invat de placere happy, plus ca imi plac si limbile straine big grin Oricum, mai ramane sa ma tin de carte. Mulumesc pentru raspuns :*

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Felicitări!
Vezi mediile de intrare pe www.edu.ro, secțiunea licee.
Succes pe mai departe.
Pa, pa.

| thegatekeeper a răspuns:

Ar trebui sa alegi profilul la care te pricepi mai bine, deci Stiinte Sociale. Probabil iti va parea rau sa fii nevoita sa inveti pentru niste materii fata de care nu ai niciun interes, indiferent daca sunt "de viitor" sau nu. Intr-adevar, dupa ce termini un profil de mate-info ai mai multe optiuni in ceea ce priveste locul de munca, dar daca nu prea te pricepi la materiile de baza, nu cred ca are rost sa aplici.

| michelia a răspuns:

Bravo pentru note! dar deja la ora asta trebuia sa fi terminat negocierile cu parintii.
Alegerea o faci in functie de obiectele care iti plac tie si cu care vei fi " impreuna" 4 ani. Sint 4 ani si tu vrei sa-i petreci sub stresul matematicii si al fizicii? Nici nu conteaza ce oportunitati ai avea in plus dupa ce termini liceul. Ce faci pina atunci? Fa-ti scoala frumoasa si alege profilul potrivit.
Iar de la stiinte sociale sint destule variante de cariera: drept, istorie, geografie, psihologie, comunicare, studii europene etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Tau_Rebelul_1990 a răspuns:

Pff incep prin a te felicita pentru notele obtinute, cat despre alegera liceului eu zic ca ar trebui sa fie alegerea ta si nu aparintilor tai..ca doar nu dau ei examene in locul tau si nici nu invata ei in locul tau..ar trebui sa le explici ca iti va fi mult mai usor la liceul pe care il vrei tu ...si ca la mate info este foarte greu...cel putin mie asa mi s-a parut, mai ales ca am terminat mate-info.