| HaloH a întrebat:

am o intrebare de pus, categoria sper ca este corecta.
Deci, eu sunt acum a 8-a si inca nu m-am decis la ce profil vreau sa merg, am de facut o alegere destul de importanta.

1. Eu am planuit sa merg pe mate-info engleza intensiv din moment ce pana si in ziua de azi stiu sa scriptez cateva lucruri, si ba chiar mi-am facut un joc, iar la info-intesiv nu vreau sa merg pentru ca nu vreau matematica de prima clasa.
2. Problema este ca in viitor as dori sa aplic la Academia de Politie, unde acolo iti trebuie istorie, romana etc si multora li s-a recomandat filo decat mate-info daca vor sa mearga pe aceasta "cale"

Mie imi plac ambele si nu stiu ce profil sa merg sad
Am inteles asa ca o zicala:
La mate-info lucrezi mai mult
La filo tocesti/citesti mai mult trebuie sa tocesti

Ideea mea de baza inca ar fi sa merg la mate-info engleza intensiv si cand termin liceul sa-mi incerc norocul la Academie, daca nu asta e.
Nu as vrea sa merg la filo din moment ce cica "tocesti" plus nu sunt asa de bun la romana, nu sunt o persoana care stie sa explice ce vrea sa spuna autorul dintr-o poezie sau etc.

De asta vreau sa va stiu parerea
Ce credeti ca ar trebui sa fac?

Multumesc pentru ca ati citit big grin

2 răspunsuri:
| Striker14 a răspuns:

Uite cum sta treaba viitorule boboc. Sunt la mate-info cu engleza intensiv. Matematica e aceeasi si la engleza intensiv, si la info intensiv, tot M1 dai la bac, aceeasi materia, diferenta e ca in loc de engleza faci info (mi-as fi dorit sa se fi facut pe generatia mea ifo intensiv, dar ghinionul meu).

Cel putin in liceul meu, astia care sunt la filologie taie frunza la caini si stau degeaba, romana oricum o faci la fel la orice profil, fac oleaca mai multa istorie si alte materii socio-umane, dar nu se omoara cu invatatul. Depinde mult de liceu, nu zic ca la toate e asa.

Dar. daca tu stii sa "scriptezi", de ce nu vrei sa mergi mai departe pe programare? Dupa mine academia de politie nu e cine stie ce, salariu mic si munca in folosul romanilor, doua chestii care pe mine ma tin departe. Dar nu te lua dupa mine, asta vrei, good luck, mergi la filo ca oricum nu trebuie sa te stresezi pentru academie, in timpul liber mergi la sala si faci sport sa fii intr-o conditie fizica buna, Doamne ajuta sa iei BAC-ul, si mult succes la testul psihologic laughing

| Blonduuuuuuu a răspuns:

Eu sunt la mate-info clasa a 12-a, din generatia trecuta de a 12-a din liceul meu cunosc multe persoane care au intrat la Politie si Militari si au fost la mate-info, deci se poate. Tocesti si la mate-info, eu dau bacul la biologie si trebuie sa invat materia a 11 si a 12. La profilul asta ai mai multe avantaje, primesti si un atestat la informatica in clasa a 12-a care te ajuta in viitor. Bafta!