| Julia92Anna a întrebat:

Sunt insarcinata in 8 luni aproape si am o problema cu tensiunea.Pur si simplu simt ca imi vine sa cad jos si imi bate foarte rau inima.Si imi iau repede tensiunea si este aprox. 13-14.Cea mai mare a fost 14 cu 5.Nu am avut niciodata o tensiune atat de mare si cu siguranta nu e normala! Si de obicei in cateva minute imi scade pana la 12 sau 11.Cateodata e 10. Dar nu e deloc stabila.Eu sunt in Anglia aici si ametita aia de moasa cand imi ia tensiunea zice ca e ok.Dar eu ii zic ca imi iau singura tensiunea acasa si e mult.Dar ea zice ca nu e nici o problema.Nu stiu ce sa mai fac sad nu ma baga nimeni in seama in tara asta.O data am avut mici sangerari si ma punea o desteapta de moasa sa ma duc cu taxi sau autobuzul pana la un spital din alt oras.Desi eu aveam si dureri si nu era nimeni acasa ca sa ma duca cu masina.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie neaparat sa te vada un medic ginecolog. Banuiesc ac se poate rezolva in sistemul privat, cu plata. Poate fi foarte scump, dar daca faci eclampsie, iti vei pierde viata atat tu cat si copilul. Moasa nu se pricepe la asa ceva, din pacate ei sunt dispusi sa sacrifice cateva vieti numai ca sa reduca costurile ingrijirii medicale. Poti incerca sa vii acasa, e mai sigur, aici nimeni nu te va lasa sa mori cu zile.

| Violleta2022 a răspuns:

Vino in tara si vei avea toata asistenta medicala necesara, sa poti naste un copil normal si sanatos.

| Julia92Anna explică (pentru Violleta2022):

Daca vin in tara.voi fi nevoita sa nasc fara tatal copilului...si voi intra in depresie.Am mai fost in depresii.Cand el a fost plecat un an incepusem nici par in cap sa nu mai am.Trebuie sa rezolv problema in tara asta.Doar nu ma lasa sa mor!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Julia92Anna):

Nu am inteles, tu esti dependenta de barbatul ala, cu riscul sa-ti pierzi copilul?

Atunci de ce te mai plangi, daca oricum vei sta acolo, indiferent de riscurile la care te supui.