| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

Am o problema care persista din martie 2020, nu am covid este ok, tensiunea și pulsul "joaca" cum vor ele
Însă durerile in piept is din ce in ce mai dureroase, azi am avut tensiunea 194 cu 120 si pulsul 150, si incepe sa fie o tensiune normală, aceleași valori apar si la spital si acasă deci nu e aparatul defect, însă durerea in piept ma sperie ca pe zi ce trece tot mai intensă e si îmi pierd conștiința de 4 5 ori pe zi.

Diagnostice pana acum : Cefalee
Colaps
Sincopa
Tulburare de personalitate asta sunt diagnosticele mele pana acum

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

194 cu 120 este periculoasă, medicii tăi ar trebui să te trateze pentru asta.

| doctorandus a răspuns:

Suna Salvarea.

| Nirvanaaa a răspuns:

La aceasta tensiune trebuie sa iei medicație clar, iar pentru puls la fel. Măcar o perioada pana când valorile revin la normal. Eventual sa îți puna un monitor de tensiune pe 24 de ore sa vadă tensiunea pe o zi intreaga dacă ei cred ca valorile tensionale mari ale tale sunt doar de moment.
Ar trebui sa facă și o ecografie sa vadă dacă inima nu e afectată pentru ca la tensiune mare se pot îngroșa pereții. Iar durerile trebuie investigate, poate este o durere musculară intercostala însă tot trebuie un consult cardiologic. Mergi la un alt medic și afla o părere adecvată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este o tensiune normala 19 si puls 150, poate suferi de hipertensiune, nu ai spus ce varsa ai.
Iti sugerez o vizita la cardiologie cat mai urgent si un EKG de facut.

| Ciprianccdlcjmrx explică (pentru anonim_4396):

Am n EKG uri făcute si la toate iese urat rau de tot, am fost internat la spitalul de recuperare pentru mai multe investigatii, acolo m au luat de pe jos de multe ori dintr-o baltă de sange

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ciprianccdlcjmrx):

Of of, pai au spus cam cum sta treaba? ekg, eco, holter au facut? diagnosticele alea pe care le ai sunt o bataie de joc, auzi tu cica cefalee. E ceva foarte serios si poate sa fie din cauza unei foste infectii covid chiar daca nu crezi. Trebuie la cardiolog neaparat si pe baza testelor de sange mai departe la alti specialisti. Inregistreaza te rog conversatiile tale pe care le ai cu medicii. Tu ai nevoie de ajutor si se pare ca se joaca cu tine si te neglijeaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la cardiologie cu trimitere de la medicul de familie

| AYKSSSSSSS a răspuns:

Speranța de viață a celor cu tensiunea mai mare de 180 cu 120 este mai mică de un an, fiind mai gravă si decat unele cancere in faza terminala.
Durerile in piept sunt foarte ingrijoratoare, pot semnala anumite afectiuni cardiovasculare foarte grave.
Sper ca mesajul tau este troll. Daca nu este, imi pare rau de tine, numai un medic te poate ajuta.
Oricat de multi medici ai vazut, iti recomand sa mai vezi unul, urgent. Poti intra oricand in criza hipertensiva, poti face in orice minut un infarct miocardic acut, la fel si un accident vascular cerebral.

| AYKSSSSSSS a răspuns (pentru AYKSSSSSSS):

Cred ca am fost cam dur. Am vrut sa accentuez ca situatia e grava si ai nevoie urgenta de asistenta medicala. Stiu ca te-ai saturat de medici, dar e singura sansa de a trai o viata mai lunga.