| anonim_4396 a întrebat:

Sunt într-o relație (momentan la distanță din cauza jobului său) cu un băiat și mi-a spus că el mă vrea de soție și are intenții serioase, iar eu la fel, îl vreau de soț și mi-aș dori să ne întemeiem o familie împreună. Dar eu am avut de mers la o nuntă, îmi era un văr foarte apropiat și toată familia aia e foarte apropiată de familia mea, iar din familia mea nu a putut merge nimeni și am fost nevoită să merg eu. Ideea e că el s-a supărat de ce am mers fără el și de ce nu am refuzat să merg, se gândea că acolo voi vorbi cu alții sau voi dansa cu ei, dar i-am explicat că e nuntă penticostală și la ei nu se dansează, doar stai la masă și că nu voi sta mult (la 23 am fost acasă). Cât timp eram la nuntă, el s-a certat cu mine și mi-a spus că el nu-și dorește o soție destrăbălată și căruia îi place să iasă să se distreze fără el, ceea ce m-a supărat, pentru că efectiv doar stăteam la masă și vorbeam tot timpul cu el prin mesaje, iar eu, fiindcă m-am enervat, i-am spus că de acum voi trata relația ca una temporară și voi fi deschisă spre o relație serioasă cu cineva care își va dori acest lucru. M-a supărat foarte tare cu ceea ce a spus, plus că la nuntă toate neamurile mă întrebau de el și când va fi și nunta noastră, îmi venea să plâng, amplificau mai mult supărarea cu toate întrebările și el cu cearta și vorbele spuse. Am greșit eu sau el? Cum se poate remedia situația asta? Mai are rost? Sau poate el va fi așa toată viața (dacă ne căsătorim)?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

El, e dobitoc si paranoic si asa o sa ramana mereu, poate chiar o sa faca mai rau. Iti alegi, ramai cu el si vei fi nevoita in permanenta sa iesi si cu el, sau iti cauti pe cineva intreg la minte care nu e gelos din situatii inexistente

| RAY a răspuns:

Urat din partea ta sa mergi asa la nunta fara el si sa mai spui ca ce conteaza ca nu danseaza plus ca apoi iai spus nu il mai vrei ca vrei pe altcineva,ti a fugit ochii dupa altul smechero si acum faci pe victima pe TPU, parerea mea e ca nu il iubesti, rar fete care iubesc, majoritatea se folosesc de ceea ce poseda un barbat, de banii lui apoi pa, e plina Romania de astfel de fete

| Violleta2022 a răspuns:

De ce ai vrea sa remediezi o situatie, care tocmai ti-a aratat ca el nu-i barbatul cu care ar trebui sa te casatoresti?
Nu-i normal sa se comporte asa cu tine!
Iti imaginezi ce viata de iad vei avea dupa ce te mariti cu un barbat atat de gelos?
Eu cred ca Dumnezeu ti-a aratat clar cine este acest barbat, inainte sa faci marea greseala, sa te mariti cu el.
Asta nu este dragoste, este control freak si manipulare!
Am vazut ce inseamna un barbat gelos si manipulator, am vazut cum a batut-o pana la sange, cu lantul de la caine, desii se jura ca o iubeste, iar dupa fiecare bataie o ingropa in bijuterii si cadouri, plangand si ceraindu-si iertare. Gelozia naste monstrii in capul barbatilor si daca te mariti cu unul ca sta, nu vei avea niciodata o viata fericita.
Urma sa ne casatorim dupa 3 ani de relatie, cand am rupt relatia, dupa ce la o petrecere am dansat cu prietenii lui, acestia avand bun simt, sa-i ceara lui voie intai. Ideea este ca, mi-a facut o criza de gelozie, pentru ca am acceptat sa dansez cu ei.
Avand deja trauma verisoarei cu batutul pana la sange, nici nu am vrut sa mai aud de el. Am rupt imediat relatia!
Au urmat 3 luni de calvar pentru amandoi, cand era zilnic la usa mea plangand si implorandu-ma sa-l iert.
Nu m-am intors din decizia mea, dimpotriva, mi-am facut o alta relatie si ulterior m-am casatorit cu acest barbat minunat, cu care sunt fercita de 3 decenii.
Sfatul meu este: fugiiiiiiii!
Nu tolera si nu accepta niciodata un barbat cu asa doza de gelozie, ca zilele fericite vor inceta pentru tine, cand te vei marita cu el!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are rost să tragi o concluzie de viitor de la o întâmplare singulară. De la distanță lucrurile se pot interpreta diferit. Dta nu ai încă obligații față de el, asta trebuie să înțeeleagă. Dacă are tendința să fie exagerat de gelos, la revedere. Gelozia este caracteristica unui copil adult, ea nu trece și strică viața partenerului, adică a ta. Dacă așa se poartă, relația trebuie testată mai mult timp cu activități comune înainte de decizia de a merge la sfat. Dacă nu, cât o să dureze?

| Andreeush a răspuns:

Trebuie să te gândești bine ce vrei să faci pe viitor.
După părerea mea a exagerat.
Dacă s-ar fi căsătorit sora ta de exemplu el s-ar fi opus și atunci?
Nu e ok reacția lui și trebuie să fii conștientă că situații din astea vor mai apărea.

| SkyPilot a răspuns:

Poate ca nu a stiut dinainte despre ce este vorba. Eu am aflat cum este la penticostali abia acum, in urma intrebarii tale.
Incearca sa te pui in locul lui. Jumatatea ta merge la o nunta si nu te invita cu el. Si nici macar nu te intreaba, se duce pur si simplu. Cum te-ai simti? Chiar daca nu se danseaza.
In opinia mea problema voastra este una de comunicare. Ar fi trebuit sa ii explici din timp despre ce e vorba, de ce trebuie sa mergi si de ce nu il iei cu tine. Cand omul intelege, accepta. Daca e pus in fata unui fapt implinit, nu mai e receptiv la explicatii, le considera justificari.
Parerea mea este ca tu ai gresit pentru ca:
- nu ai comunicat din timp despre ce e vorba, cum am spus mai sus.
- ai luat decizia de una singura.
- si ai spus sub imperiul emotiilor ceva care il va face de acum incolo sa aiba mai putina incredere in tine (cu relatia temporara).
Daca vreti sa remediati situatia, o puteti face prin comunicare. Vorbesti cu el, iti asumi greselile (toate trei!) si stabiliti impreuna ca aveti incredere unul in celalalt si ca de acum incolo veti comunica mai eficient (si din timp!).
Eu apreciez gelozia partenerei atunci cand nu e absurda. Si in acest caz, omul are motiv. Poate fi asa toata viata, nu avem de unde sti. Dar daca pana acum nu a avut accese de gelozie fara motiv, probabil ca nu va fi.

| mentholinks a răspuns:

Nu are rost sa-ti complici viata cu el. Daca vei fi sotia lui te va tine din scurt tot timpul.

| Plato a răspuns:

Nici eu nu-mi doresc o destrabalata. Dar, daca e cum zici tu, nu te incadrezi. Da, va fi asa toata viata. E frumos sa aiba planuri de nunta, dar sa nu ne pripim. Nunta nu se face asa, cu oricine. E ceva mult prea important.
De obicei sunt de partea gelosilor, ii inteleg, dar acum a parut putin exagerat.