| RebeccaReb a întrebat:

Buna. Sunt intr-o situație nu tocmai plăcută, vreau câteva păreri. Am o relație de aproape 2 ani cu un baiat foarte frumos. Toate prietenele mele ma sfătuiesc sa îl las pentru ca spun ele ca el își bate joc de mine la maxim. Problema este ca nu știu pe cine sa cred. Faza e ca fiecare dintre ele au vorbit sau l-au plăcut pe iubitul meu acum ceva timp când nu il cunoșteam. Una din ele chiar a și făcut-o cu el mai de mult, dar ele toate in fata mea spun ca e urat și sa ma despart de el, dar dacă ar avea ele șansa ar fi cu el. Acum ceva timp o fata mi-a zis niște lucruri despre iubitul meu, ceva ce nu era grav din punctul meu de vedere, apoi spunea ca ea n-ar sta cu el ca astfel de băieți nu merita nimic și etc iar eu când am vorbit cu el mi-a zis ca nu e adevărat și ca "prietena" asta a mea acum ceva timp ii dadea mesaje, noi eram împreuna atunci doar ca nu mi-a zis, mi-a arătat toată conversația, el ii răspundea sec și de fiecare data ea dadea mesaj iar el o lăsa in seen. Fata ii spunea sa iasă și el refuza, habar nu am de ce ii răspundea dar m-a deranjat ca o făcea. Apoi eu i-am trimis mesaj de pe telefonul lui i-am spus dacă vrea sa ieșim iar ea a răspuns imediat si a si acceptat, crezând ca este el. Asta mi-a demonstrat ca fetele astea doar încearcă sa ne despartă pentru ca îl vor pentru ele, dar as vrea foarte mult sa aud și părerile unor oameni care nu au nici o legătura și nu au vreun scop rau. Considerați ca își bate joc de mine dacă :1) din când in când mai face sex cu alte fete, având in vedere ca noi avem o viața sexuală activa de un an și ceva? Am vorbit despre asta și a spus ca acele fete sunt doar niște distracții și el nu le vede ca pe nimic altceva 2) Nu ma lasa sa ma uit in telefonul lui 3) Uneori mai da mesaje și mai cheamă fete afara sa iasă cu ele doar seara sau noaptea? Astea ar fi lucrurile ce ma deranjeaza. Dar țin sa menționez și ca el se afișează cu mine peste tot, ma ia cu el oriunde pleacă și ma duce destul de des in vacante împreuna cu familia lui, sunt singura fata pe care a adus-o acasă, se comporta foarte frumos cu mine, nu sunt deloc materialista dar cred ca dacă nu ma iubea nu îmi făcea atâtea cadouri si nu cheltuia atâția bani cu mine, pe lângă asta îmi acorda tot timpul lui… singurele defecte le am enumerat mai sus. Voi ce Spuneti? Mulțumesc frumos ca ați citit tot si aștept părerile voastre

3 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Hey ^^
1. Tu chiar eşti ok cu el făcând sex cu altele? Spune-i că şi tu faci să vedem dacă-i convine. Pentru mine cel puțin ar fi sub demnitatea mea.
2. E telefonul lui, e spațiu personal. Nici tu nu trebuie să il arăți.
3. Hmmm depinde ce se întâmplă între ei DAR avand în vedere că se distrează făcând sex cu altele, nu-mi sunã tocmai ok.
4. M-aş gândi şi la varianta în care singurul motiv pentru care a refuzat, e pentru că sunt prietenele tale, nu vreun motiv moral. ( restul fetelor sunt o distracție doar, asta sună misogin şi dacă mă întrebi pe mine şi tu poți fi una )
5. Persoanele ălea nu-ți sunt prietene, aşa că renunță la toxicitate, asta îl include şi el.
6. Cadourile nu semnifică doar iubirea. În cazul ăsta, m-aş gândi mai mult la prețul unei astfel de relații.
7. Da, îşi bate joc de tine

| isemilia a răspuns:

Buna dimineata.
1. Daca e o relatie deschisa acceptata de buna voie, fara influenta celuilalt, de ambii parteneri si cat timp va protejati sa nu aduceti boli / copii e ok cred eu. Daca in schimb numai el face asta iar relatia nu e una deschisa (adica nu ati stabilit ca fiecare o poate face cu cine vrea), atunci se cheama inselat si da, isi bate joc de tine. Aici e subiectiv depinzand de lucrurile pe care le-ati stabilit voi in legatura cu acest subiect.
2. Depinde iar de ce ati stabilit. Daca s-a zis clar de la inceput ca niciunul nu se uita in telefonul altuia atunci nu are vina. In general oricum cred ca cel mai bine e ca fiecare sa isi foloseasca telefonul (nu sunt fana a verificatului partenerului sau alte asemenea actiuni), insa daca el e atat de protectiv cu telefonul incat sa te faca sa te simti incomod (presupunand ca nu esti genul de persoana geloasa care nu isi lasa iubitul sa iasa din casa cat timp exista alte persoane pe strada - nu pari tipul -), atunci probabil ceva nu e in regula. (nu inseamna neaparat ca minte sau altceva, insa in cazul asta cam asa pare)
3. Depinde, din nou, de programul lui. Dar in general nu e un semn bun. Ziua nu e liber? Te-a invitat si pe tine macar o data sa ii cunosti prietenele (asta daca va cunoasteti prietenii celuilalt) sau incearca sa ascunda asta?

Atentie : Probabil voi spune ceva nu tocmai placut in randurile care urmeaza, asa ca daca inca mai citesti ar fi o idee buna sa te opresti aici daca nu vrei sa stii.

Asadar, eu una zic ca te joaca ca pe o marioneta cum are el chef. Tu esti in relatia aia si doar tu alegi ce sa faci, insa sa stii ca nu te iubeste cu adevarat. Poate e doar parerea mea, insa chiar crezi ca merita sa stai cu un baiat care te inseala, iti ascunde lucruri si te minte doar pentru ca mergeti in vacanta si pentru ca ti-a facut cunostinta cu familia lui? Sincer, cauta ceva mai bun, ca iubitul tau e cauza pierduta (cel putin acum e). Nu vad de ce ai mai stat daca te-a inselat. Poate ar trebui si sa asculti ce iti zic prietenele tale. Desi si pe cea care s-a dat la el ar trebui sa o eviti o perioada sau macar sa o ignori, restul poate au dreptate. Daca spuneai de o fata hai ca inteleg. Spui de doua ok. Insa daca ai ajuns la concluzia ca tot grupul tau de prieteni iti vrea iubitul atunci clar e ceva la mijloc. Spun si eu... Nu crezi tu ca il cam faci sa para inocent? Adica, hai, serios, omul te inseala, te minte si probabil si altele si totusi prietenele tale sunt de vina. Nu zic ca sunt ele minunate si ca stiu adevarul suprem (ca e clar ca unele sunt prefacute rau), insa o parte de adevar tot e si in ce iti spun ele. In caz ca ai nevoie de un rezumat la ce ai scris, ca sa sa te mai gandesti oleaca la cum pare situatia din exterior, ai unul aici :

Prietenele mele vor sa ma desparta de iubitul meu pentru ca vor sa fie cu el. Baiatul asta ma insala, ma minte si imi ascunde lucruri, iar (probabil) prima oara cand m-a lasat sa ma uit in telefonul lui am aflat ca vorbeste cu o prietena si ca ea se da la el. Da sigur e totul ok, ca altfel nu mergea in vacanta cu mine...

Nu, nu?! Nimic suspect? Nu incerc sa il fac sa para tipul rau, insa clar nu e o persoana buna. (am presupus in primele paragrafe ca e o relatie deschisa, ca poate e el mai introvertit si ca nu ii place sa ii vezi notificarile, hai ca poate e ocupat ziua... Insa daca era ceva stabilit de ambii (eg. Va puteti culca cu alti oameni) atunci nu te deranja asta. Sincer, tipul asta are mai multe stegulete rosii decat a avut URSS vreodată. Chiar nu le vezi?

| Andreiomul a răspuns:

Ăăă. Sunt singurul care efectiv crede că te înșală?
Like, ai relații intime cu alte persoane, dar totuși tu ai o relație de dragoste cu o altă persoană, nu se numește înșelat?
Adică dacă te iubește de ce caută să se "distreze" cu alte fete?
Zău când iubești pe cineva în așa fel încât ți-ai da viața pentru acea persoană, tu mai cauți satisfacerea cu altele?
Oricum rămâne la latitudinea ta să îți dai seama care e problema sau dacă merită să rămâi cu el.
Pentru sfaturi concrete, ar trebui să vorbești cu un psiholog, până la urmă este un medic avizat, în această privință.