| miauu a întrebat:

Sunt la profil tehnic si am module cam multe. Stie careva cum se incheie/calculeaza media?
P.S. stiu ca se incheie la sfarsitul anului

6 răspunsuri:
| iri a răspuns:

Un modul se poate termina oricand. Mai exact cand stabilesc profesorii. La noi la liceu se inchei la sfarsitul anului scolar. Adica ni se calculeaza media o singura data, la sfarsitul anului, nu si intre semenstre ca la celelalte materii. Vad ca si la tine e la fel.
Aceasta medie se calculeaza la fel, adica media aritmetica a notelor obtinute, doar ca nu se rotunjeste media obtinuta. De exemplu daca la medie iti iese 8. 33, acela ramane 8. 33 si nu 8, ca la celelalte materii.
Asta are avantaje si dezavantaje.
Avantaje:
- daca iti iese o medie cu sutimi peste 0 si pana la 49 nu le pierzi pentru ca nu se rotunjeste, adica la 8. 33 de exemplu ti se va trece 8. 33 si nu 8, deci ai 0. 33 avantaj
- ai timp sa iti imbunatatesti media pe parcursul modulului

Dezavantaje:
- datorita faptului ca nu se rotunjesc mediile si nota de trecere este 5. 00, cu 4. 99 esti corigent.

| sergent91 a răspuns:

Media la module se incheie la sfarsitul anului scolar. Ele se aduna toate si se imparte la cate sunt.

| BringMeTheHorizon a răspuns:

Deci...media de face la sf de an.adica trebuie sa ai 6 note (cum ar fi 3 pe sem) {asta depinde de nr de ore la fiecare modul}. si media se face adunare apoi impartire la cate note ai. si cam asta e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai se face 3 ori media plus teza totul impartit la 4 si apoi ca medie finala se face normal... te-am pupat:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt tot in aceeasi situatie ca tine. Tot ce stiu este ca la module trebuia sa ai media 5 exact, media 4, 50 nu se considera 5, deci esti corigenta. In schimb media se calculeaza normal, ca la celelalte materii-media aritmetica-, doar sa ai grija ca sunt 13 module si in timpul semestrului se termina un modul si se incepe altul. De exemplu` modul 7 este predat de 2 profesori diferiti, sa zicem 6 ore preda un profesor si iti da o nota, apoi un alt profesor si iti da alta nota, aici se incheie modulul.

Nu stiu ce cautam noi fetele la un astfel de liceulaughinglaughing.

Multa bafta oricum`!:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se calculeaa ascma se aduna notele si la sfarsit ti se inchieie o singura medie daca ai 4 sa u3 pe primul semestru si ceva ote ma ibune pe al doilea ai trecut. Daca ai 4 50 media e tot aia nu se rotunjesc ati trebuie macar media 5 ca sa treciwinking