| Eduard168 a întrebat:

Bună, știe cineva cum se calculeaza media de pe un semestru si la sfarsitul anului, la un profil economic? Am auzit ca media la module se incheie la sfarsitul anului si nu se include cu cea de admitere apoi am auzit ca se include, am auzit multe variante. As vrea sa stiu cum se calculeaza media semestriala si finala si la module! Si ce se intampla cu modulele!

1 răspuns:
| Lioana a răspuns:

Media semestriala se calculeaza prin adunarea mediilor de la toate materiile si impartirea rezultatului la numarul materiilor. Se include si media la purtare care nu e tocmai o materie.
Media generala pe an = suma mediilor generale de la fiecare materie : numarul de materii. E posibil sa fie materii de numai cate un semestru. Am intalnit situatia in care in primul semestru s-a facut muzica iar in al doilea semestru s-a facut desen si s-a considerat o singura medie anuala pentru ambele. Nu e corect asa. In aceasta situatie se considera mediiile semestriale ca medii anuale si vor fi 2 medii anuale, nu doar una.