| Mihaela2318 a întrebat:

sunt clasa a 9 a si as vrea sa ma transfer pe al doilea semestru dar eu sunt la profil turism si alimentatie si vreau sa ma transfer la filologie si imi e teama ca nu o sa pot deoarece eu la turism si alimentatie fac module si media lor se incheie la sfarsitul anului. Ma puteti ajuta? As vrea sa stiu daca conteaza modulele la transfer. DAU FUNDA!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, transferul in care se schimba profilul se poate face doar in vacanta de vara, cu unele exceptii, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."
De asemenea trebuie sa ai media de promovare a cl. a IX-a cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa unde vrei sa te transferi si sa reusesti la examenele de diferenta la materiile obligatorii care s-au facut la filologie si tu nu le-ai facut la profilul actual.