| anonim_4396 a întrebat:

BUna! Sunt noua pe aiciAm si eu nevoie de un sfat urgent plssssDeci in clasa a9a toti colegii imi spuneau ca unui baiat de la m din clasa aii place ff mult de mine.ca este indragostit de mine.nu am vrut sa cred dar cu timpul m-am convins.de ex:la un moment dat ma uitam pe telul lui si am vazut o poza cu mine de la spate in timp ce eram la tabla, sau nu mai zic atunci cand ma vedea cu un alt baiat imediat se supara se vedea ca il doare ceea ce vede dar eu totusi eu continuam sa il fac gelos.nu zic ca mie nu imi placea de el dar acum m-am indragostit nebuneste de el(acum fiind intr'a 10a)si acum obs la ore cum ma priveste si cum vede ca m-am prins intoarce privirea si se uita in alta parte, sau cand cate un coleg mai insistent vine de ex la mine la banca si vrea sa ma pupe pe obraz sau ceva de genu el il ia si nu stiu ce pretext baga tot ca sa nu stea langa mine.eu cred ca ma place dar cred ca nu mai pot avea o relatie cu el cred ca l'am ranit f tare cu tot ce faceam eu pentru a'l face gelos. Acum imi dau seama ce am pierdut.Pt mine nu era decat un joc de fetita proasta bine eu nu am avut nici o relatie pana acum si poate asta e motivul si as vrea sa fie el primul dar maii am o mica problema eu unu nu ma consider o pers ff comunikativa adica atunci cand vreau st super dar lteoriiisi poate ca nu ma mai place deloc dar totusi sunt unele semne pe care.si e atent la ce fac si o data cand era, racita am spus ceva de genu:"Ce aiurea sa racesit primavaara, iar el da pai u toata iarna n ai fost deloc racita"cadn eu credeam ca nu ii mai pasa de mine. Poate ca imi imaginez eu.pls dati'mi un sfatvoi ce credeti mai simte ceva pentru mine? cum ar trebui s ma comport cu el? mss mulllt! am mai postat in trebarea odatha dar vreau cat m multe pareri.

6 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Draga mea, daca tu, chiar daca tii la el, ai reusit sa stai 1 an de zile fara sa-l abordezi, inseamna ca ori nu stii ce vrei, ori nu tii la el cu adevarat si-s doar niste fluturi de adolescent nehotarat. Problema e ca, s-ar putea ca nici el sa nu fi indraznit in tot acest timp, desi te place, motivul fiind emotivitatea. Daca niciunul nu veti avea curajul sa puneti punctul pe i, atunci nu vad niciun viitor pentru voi. Trebuie sa fii mai hotarata, mai curajoasa, mai tupeista si sa faci tu primul pas, daca vrei o relatie cu el. Comunicarea este conditia principala si cea mai importanta! Indrazneste si spune-i ceea ce simti pentru el (dar nu te arata ca esti moarta dupa el!) si intreaba-l direct daca vrea sa fiti prieteni. Astfel te vei lamuri si tu daca sentimentele lui pentru tine sunt cele pe care le credeai. Bafta multa si sa fii iubita!

soothe
| soothe a răspuns:

Tu vrei ceva care sa te ajute sau mai multe pareri. Daca intr-adevar tii la el, coboara cu piciaorele pe pamant si spune-i ce ne-ai spus si noua. Dupa aia vezi ce simti tu si ce simte el. Asta este primul pas. Poarta-te cu el asa cum ai vrea el sa se poarte cu tine.

| pinky_2290 a răspuns:

De ce nu vorbesti cu el despre asta? In acest mod vezi daca el mai simte acelasi lucru pentru tine si iti dai si tu seama daca ti la el sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca dupa atita vreme nu ti-a spus nimic, inseamna ca-i timid. Trage-l de mineca, clipeste des, fa-l sa priceapa ca-l placi si tu ca sa prinda curaj, altfel n-o sa faca el primul pas. Sau, fa tu primul pas si gata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca te place te cam respinge si se da pe langa tine mie mi s-a intamplat si sunt clasa 4 a si pe iubi al meu il cheama cosmin si lui ii placea de pe 14 noiembrie de mine eu am fost noua anul asta la aceea scoala si el a fost cu mine la gradinita si ma gadila si colegi tot imi spuneau am pus o fata sa ii ceara id de mess si atunci am vb cu el si mi-a zis in fata te plac. eu atunci i-am zis la fel si acum tinem ascuns secretul fata de colegi si eu nu am sarutat nici o data un baiat si a aflat vreo 11 colegi si ii ziceau lu cosmin sa ma sarute amintire de pasti! si acum el tot incearca sa faca chestia asta. e dragut sa stiti.

| postuandru a răspuns:

Ar trebuii sa te duci la banca lui si sai \zici direct: -Imi pare rau atat de rau dar insemni cvea pnetru mine!