| ValEntinA_5262 a întrebat:

BUna! Sunt noua pe aicibig grinAm si eu nevoie de un sfat urgent plsssshappyDeci in clasa a9a toti colegii imi spuneau ca unui baiat de la m din clasa aii place ff mult de mine.ca este indragostit de mine.nu am vrut sa cred dar cu timpul m-am convins.de ex:la un moment dat ma uitam pe telul lui si am vazut o poza cu mine de la spate in timp ce eram la tabla, sau nu mai zic atunci cand ma vedea cu un alt baiat imediat se supara se vedea ca il doare ceea ce vede dar eu totusi eu continuam sa il fac gelos.nu zic ca mie nu imi placea de el dar acum m-am indragostit nebuneste de el(acum fiind intr'a 10a)si acum obs la ore cum ma priveste si cum vede ca m-am prins intoarce privirea si se uita in alta parte, sau cand cate un coleg mai insistent vine de ex la mine la banca si vrea sa ma pupe pe obraz sau ceva de genu el il ia si nu stiu ce pretext baga tot ca sa nu stea langa mine.eu cred ca ma place dar cred ca nu mai pot avea o relatie cu el cred ca l'am ranit f tare cu tot ce faceam eu pentru a'l face gelos. Acum imi dau seama ce am pierdut.Pt mine nu era decat un joc de fetita proasta bine eu nu am avut nici o relatie pana acum si poate asta e motivul si as vrea sa fie el primulsad dar maii am o mica problema eu unu nu ma consider o pers ff comunikativa adica atunci cand vreau st super dar lteoriiisadsi poate ca nu ma mai place deloc dar totusi sunt unele semne pe care.si e atent la ce fac si o data cand era, racita am spus ceva de genu:"Ce aiurea sa racesit primavaara, iar el da pai u toata iarna n ai fost deloc racita"cadn eu credeam ca nu ii mai pasa de mine. Poate ca imi imaginez eu.pls dati'mi un sfatkissvoi ce credeti mai simte ceva pentru mine? cum ar trebui s ma comport cu el?happy mss mulllT!

6 răspunsuri:
| Anecherry a răspuns:

Buna si bun venit pe TPU.
Daca tot zici ca te-ai indragostit nebuneste de el si ai sesizat ca ce faceai erau doar figuri de fetita fa bine si schimba-ti comportamentul; in primul rand pentru ca il ranesti pe el(si mai rau e ca o faci intentionat) si in al doilea rand iti faci si tie rau prin simplul fapt ca esti nehotarata si nu stii ce vrei, sau ce sa faci.
Dar gandeste-te bine daca tu chiar vrei o relatie cu el sau vrei doar sa te joci, pentru ca odata ce ai facut un pas inainte va fi greu sa dai inapoi. Cat despre faptul ca nu esti prea comunicativa, nu-ti fa griji pentru ca toate au un inceput; ai putea incepe prin simplul fapt ca te duci la el sa ii vorbesti despre el, despre tine, despre sentimentele ce vi le purtati si despre o eventuala relatie. Si bineinteles ca odata cu asta iti vor iesi din cap si toate ideile cum ca nu mai ai nici o sansa cu el pentru ca ai facut lucruri prostesti ca sa-l faci gelos, si toate justificarile tale cum ca nu ai avut nici un prieten pana acum si nu stii „cu ce se mananca". Trebuie sa realizezi ca o relatie implica multe lucruri, printre care si sentimente, si ca asta nu e o joaca.
Un alt lucru care ar trebui sa te puna pe ganduri este comportamentul lui extrem de gelos si de posesiv. Daca el acum e asa, cand sunteti inca in stadiul de colegi, gandeste-te cum va fi intr-o relatie; sper sa ma insel eu si sa nu te considere „proprietate privata" mai tarziu. Si mai ales daca iti face poze de la spate in timp ce esti la tabla pe mine ma face sa cred ca e un pic obsedat de tine.
Ultima ta intrebare a fost: "cum sa ma comport cu el?". Depinde ce vrei de la el. Daca vrei o relatie, atunci incearca un comportament ceva mai matur, mai finut si mai putin rautacios. Daca insa nu vrei nimic de la el, atunci lasa-l in pace, nu il mai fa gelos, fii doar colega cu el si atat.
Multa bafta si ai grija ce faci, pupici:*.

| Anecherry a răspuns:

A fost placerea meatongue.

| multimoak a răspuns:

Da-i un sarut si rezolvi totul, fara cuvinte :*

| ingerulnegru a răspuns:

Sunte ti deja maritei, eu consider ca trebui sa ti iei inima in dinti si sa vb cu el
sa aflii care e treaba si ce i de facut. asa veo rezolva toate enigmele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ms mult pentru sfat {Anna}.:-(:-(:-(Chiar folositorlove struck

| kapsunikk a răspuns:

Eu zic sa incerci sa te apropii mai mult de el ( nu doar cat va vedeti la scoala ) incearca sa iesiti si in afara scolii, la o plimbare ca amici, asa va veti apropia mai mult, veti vorbi mai multe, va veti cunoaste mult mai bine ( mai sus ai precizat ca nu esti foarte cumunicativa, nu este nici o problema atunci cand veti gasi un subiect interesant si comun in acelasi timp de " barfa " vei vedea ca veti comunica foarte bine ). Cum ar trebui sa te comporti cu el? Cat mai natural, dar in asa fel sa ii arati ca iti pasa de el si ca regreti ceea ce i'ai facut in trecut. Dar ai grija daca nu iti doresti cu adevarat sa fii cu el, sa aveti o relatie serioasa nu ii da sanse mari, pentru ca el este deja gelos, si asta iti arata ca ii pasa extrem de mult de tine, iar daca ii vei da " semnale " false precum chiar iti pasa de el, isi va pierde increderea de sine, si va incerca sa te aiba cu orice pret (sa faca in asa fel incat sa te desparta de toti baietii cu care vei fi, cu amenintari, cel putin asa am patiti eu cand a realizat ca nu pot fi a lui ). Eu iti urez multa bafta, si daca chiar iti doresti cu adevarat sa fii cu el nu exita, este mult prea frumos sentimentul cand tii la o persoana, iar sentimentul iubirii este unic. Merita trait din plin! Succes