| Qwertm a întrebat:

Sunt pe clasa a 10a şi vreau să dau mai departe la Facultatea de Matematică şi Informatică( profil matematică), vreau să devin profesor (ştiu că nu se plăteşte atât de bine, dar îmi doresc asta cu orice preţ), pentru asta ştiu că trebuie să fac modulul pedagogic. Mai trebuie şi altceva?

Mulţumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Allexyaa a răspuns:

Faci facultatea, faci modulul care constă în materii de pedagogie şi practică. Apoi la sfârşitul facultăţii trebuie să dai examenul de titularizare ca să prinzi post pentru clasele 5-10( ca să predai şi la clasele 11-12 trebuie să faci Masterul şi Al doilea modul pedagogic)

Ce este TITULARZAREA:
Examenul de titularizare se susține în România pentru obținerea unui post în învățământ. Examenul are loc la mijlocul lunii iulie și pot participa atât cei care au absolvit facultatea, cât și cei care au terminat liceul pedagogic(pentru învățători educatori). Pentru a trece examenul, este necesar ca nota sa fie minim 7. Cei care au luat sub nota 7, dar totusi peste 5, pot candida pentru un post de suplinitor.

Repartizarea pe posturi se face prin ședință publică, în ordinea notelor obținute la examen.