Întrebare recomandată | Userjsbs3467 a întrebat:

Buna!
Sunt studenta la facultate în București și eu stau la vreo 50 de km de capitală.
Anul acesta am zis sa stau la cămin, dar nu m-am putut acomoda și nici nu îmi place Bucureștiul (orașul este frumos, dar foarte aglomerat și agitat si nu ma simt bine când stau acolo). Am avut și o problema de curând cu niște gândaci la camin și mi-au făcut viata cam grea.
Ma gândeam sa fac naveta, având trenuri destule de la mine pana la capitală, dar și întors.
Dacă aveți sfaturi sau ați avut o experienta asemănătoare, v-as ruga sa ma ajutați. Nu știu dacă sa mai stau la cămin din toamna sau dacă sa fac naveta.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Nu pot sa nu apreciez intelepciunea unora.Sa stii ca poti avea cea mai curata si sterila camera, insa daca cele din jurul tau nu sunt tot asa, gandacii tot vor intra prin crapaturi, pe sub usa(chiar daca e prag), pe langa chiuveta etc.Deci nu asculta de persoanele care te invinovatesc pe tine pentru aparitia gandacilor.La camine 80% din vina o poarta administratia, mai ales daca e un camin vechi si ei nu fac nimic pentru a-l aduce in secolul actual cu fonduri europene sau diverse proiecte de modernizare.

Esti acolo sa inveti, nu sa faci pe menajera zilnic. Daca faci curat 1 data sau de 2 ori pe saptamana, stai mai bine decat 90% din camin.laughing

| Userjsbs3467 explică (pentru dullcat):

Curat fac în camera. Cum ați spus și dvs, ei vin si de la celelalte camere. Toată problema a fost ca ei m au ciupit și am făcut o iritație foarte urata.
Mulțumesc frumos pentru răspunsuri, apreciez enorm!
Seara frumoasa!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda caminul, fiindca indiferent cat te supara gandacii poti sa inveti sa faci curat si sa mentii curatenia ca ei nu vin decat la mizerie, firimituri si mancare lasata peste tot. Se mai poate face si deratizare si astupa toate gaurile din pereti sau sub usa pe unde vin gandacii, dar o camera tinuta intotdeauna foarte curata, nu va avea niciodata gandaci, fiindca gandacii vin numai dupa mancare.

Motivul pentru care iti spun ca ai toate avantajele cand traiesti la camin sunt: castigi 2 ore de somn pe zi, ceea ce pentru cu copil in crestere este nemaipomenit de bine, ca nu pierzi timpul pe tren sau autobuze. Nu iesi pe frig, ploaie sau ger sa stai in statia de tren si sa tremuri, nu te imbolnavesti atat de des ca nu ai contact cu toti navetistii raciti sau virusati, din tren.

Nu trebuie sa iesi prin Bucuresti daca te sperie aglomeratia, poti sa iesi prin parcuri doar sau pe stradute linistite ori sa stai in camin si sa inveti ori sa iesi pe terenul de sport si sa alergi ori sa joci volei, baschet, handbal sau ce vrei tu, cu fetitele din camin.

| Userjsbs3467 explică (pentru Violleta2022):

Gândacii au apărut de la celelalte camere, fac curat în camera și am grija.
Mulțumesc pentru răspuns!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai eu zic ca ar trebui sa mai incerci la camin.
Naveta poate fi scumpa si obositoare, ca sa nu mai zic ca uneori o sa stai aiurea ore intregi ori intre cursuri, ori pana astepti trenul.

La camin o sa iti faci mereu prieteni, si prieteniile alea din camin chiar tin uneori multa vreme.

Apoi dupa ce vei termina facultatea, avand in vedere ca esti asa aproape de Bucuresti mai mult ca sigur vei lucra aici... nu ar fi bine sa fii deja obisnuita?

Da, Bucurestiul e foarte agitata, dar are zonele lui de liniste unde poti merge ori de cate ori ai nevoie... parcul Tineretului, Herastraul

| Userjsbs3467 explică (pentru suntserios):

Mulțumesc frumos pentru răspuns!

| dullcat a răspuns:

Buna.Si eu am avut probleme cu gandacii la camin, dar in fiecare an cand veneau sa dea cu solutie asta era prilej sa facem haz de necaz si sa postam pe grupul caminului ca sa rada toti.Atunci era horror, insa acum imi amintesc cu drag. laughing Nu cred ca naveta e o optiune buna in ce priveste managementul timpului, plus ca mai bine sa dai acei bani pe camin.Din ce stiu eu, nu mai este gratis pentru studenti, ci trebuie platit 50%?