| alexturit a întrebat:

Bună! Sunt un băiat din Iași, am 17 ani și vreau să devin actor. În prezent studiez la un liceu pe profilul organizator banqueting, dar pe viitor aș vrea să dau la o facultate de arte în altă țară, pe actorie. Nu am avut niciun contact cu actoria vreodată, și nu știu dacă îmi va place sau nu. Nu sunt dispus să fac cursuri plătite, pentru că nu știu dacă este vreun club de teatru în Iași, sau un grup de persoane care exersează actoria și se ajută unii pe alții. Dacă știți voi vreo agenție ce oferă cursuri (gratis) sau un grup de persoane ce fac ceva asemănător și sunt dispuși să mai accepte o persană, aș fi recunoscător dacă mi ați spune

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca iei BAC-ul cu nota mare, ai sanse sa dai examen la o Facultate de Teatru din cadrul Universitatii Nationale de Arte "George Enescu" din Iasi.
Trebuie sa stapanesti foarte-foarte bine limba si literatura romana!
In prealabil trebuie sa faci exercitii de dictie, ca sa fii capabil sa pronunti clar si corect toate cuvinetele romanesti, sa te auto-controlezi sa nu vorbesti repede, sau cu dialect moldovenesc, sa inveti toate operele de la limba romana si sa pregatesti monologuri si ce mai este in cerinta obligatorie si eliminatorie, de intrare la facultate. Succes!
https://www.arteiasi.ro/

Eu spun sa te interesezi in Iasi daca sunt cluburi sau grupuri acre fac actorie cu amator, fiindca acele nu se platesc, pe cand Agentiile de teatru, se platesc integral.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Uite ce am gasit pentru tine, dar te rog sa te uiti pe conditiile lor si sa vezi daca esti eligibil:

https://www.ucast.ro/......de-comedie

https://dallesgo.ro/cursuri/actorie-incepatori/