| loveYGFM4ever a întrebat:

Buna T.P.U.Am niste probleme cu colegii la scoala.De ex:Cand ma pune profa sa citesc toti ceilalti fac zgomot,cand imi spune sa ies la tabla un baiat care e cauza problemelor si-l urasc de moarte spune,,puneti statuia aia pe bat sa citeasca"sau,, nici nu clipeste"sau,, uite cum merge"sau scoate diferite sunete.Cand eram in clasa a 5-a mereu ma imita la fel si prietena lui de 2 metri si iar eram fraiera clasei.Cu ceilalti sunt indiferenta si ei sunt indiferenti cu mine adica nu ma baga in seama pur si simplu.Sunt de genul ciudata clasei.Nu stiu daca e din cauza fizicului sau nu.Adica cand eram in spital(nu radeti e adevarat) toate asistentele imi spuneau ca sunt frumoasa si baietii care erau si ei internati acolo imi spuneau fetele ca ma plac.Deci chiar nu stiu de ce mi se intampla lururile astea la scoala si baiatul ala ma uraste asta stiu sigur.De fiecare data cand vin de la scoala si chiar in clasa incep sa plang pentru ca simt ca nu mai suport.Am 12 ani 153cm, 50kg.Nu stiu, eu nu va cer sfaturi pentru ca stiu ca nu le merit probabil e de vina atitudinea mea slaba.Eu v-as ruga doar sa va dati cu parerea si orice sfat e binevenit.

Răspuns Câştigător
| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Copii sunt rai.Crede-ma! Am avut o problema asemanatoare in generala.Eram putin balbait, cand ma grabeam sa vorbesc, ma balbaiam si colegii radeau de mine si imi puneau porecle.Eu am rezolvat-o in singurul mod pe care il stiam atunci si de care aporpo, nu sunt mandru.M-am batut cu ei. Vroiam sa le arat ca in ciuda defectului meu, tot eu sunt alpha! Si asa au incetat.Tu gandeste-te la faptul ca toti avem cate un defect, cel putin.La unii e mai vizibil, la altii nu. Tipul care te tot supara, nu te uraste.Este doar infantil.Asta este educatia care a primit-o si cu asta se va duce inainte in viata.Trebuie sa arati ca nu te pot atinge cu nimic! Cand fac glume pe seama ta, amuza-te si tu, demonstrandu-le ca esti mai desteapta ca ei.Lasa-i sa spuna ce vor.Nu ii poti oprii, ii poti doar ignora! Arata-le ca nu te deranjeaza nimic venind din partea lor! Rade si zambeste, ajungi acasa si plangi...Asta se va intampla la inceput.Dar daca esti tare vei trece peste partea cu plansul.Tu in momentul in care te superi vizibil, sau raspunzi, sau reactionezi cu aceeasi moneda nu faci decat sa le da satisfactie.Ei se vor gandi la ceva de genul "A tinut, am enervat-o, fraiera!".NU LE DA SATISFACTIE! Sunt prea slaba? Da ce frate, tie iti plac grasele? Sunt prea grasa? Pai spre deosebire de altii eu am ce manca.Sunt proasta? Recunosc, sunt, dar cand vad ce este in jurul meu, prind curaj.Astfel de raspunsuri trebuie sa ai la tine.Detasate, jignitoare, dar la un nivel prea inalt pentru ei.Stii care este secretul? Poarta-ti defectele ca pe un scut, astfel nimeni nu te va putea rani vreodata!

2 răspunsuri:
| ĎĮĐĬ a răspuns:

Nu ma fii suparata, ei sunt doar invidiosi pe frumusetea ta. Incearca sa-i ignori, du-te la o fata din clasa, baga-te in vorba cu ea si imprieteniti-va.

| zurick a răspuns:

Bună!
Nu mai plânge, că plângi degeaba.
Drăguțo, de ce-i lași pe toți să te calce în picioare?(nici nu știu de ce te-am întrebat asta pentru că și eu eram așa...)Oricum spune-i băiatului ăla că-i un nesimțit și că-i dorești să simtă ce simți și tu. Vorbește cu dirigintele sau diriginta si spune-i de toate intervențiilor lui de prost gust.Sau dacă nu funcționează te poți muta.
Poate pentru că ești timidă, ăștia-s mereu luați de proști, chiar dacă nu-s.Și-ți dau un sfat de la fată la fată, nu încerca să devii un monstru ca să fii plăcută pentru că vei regreta cândva.
O zi bună!