| Deza a întrebat:

Buna T-P-U.Am o exagerata frica de intuneric...adica,ma uit la un obiect si imi apar in minte o gramada de imaginii urate...de fapt nu cred ca se numeste frica de intuneric, pentru ca se intampla acest lucru si cand este zii, sau sunt o gramade de becuri aprinse.Help! DAU FUNDITA!

5 răspunsuri:
| αℓє a răspuns:

Mintea!
Frica ta de intuneric proceseaza in creier o halucinatie.
Daca tie frica de intuneric, aprinde o veioza.
Incearca sa te concentrezi!

| BlackVeil a răspuns:

Din ce zici tu, cred ca suferi de Acluofobie... Normal ca nu iti pot pune diagnosticul acesta, nu sunt doctor, dar pot totusi sa presupun!

Acluofobie: Prin acluofobie intelegem frica de intuneric si de locuri intunecoase.

| fataroz a răspuns:

Si eu am asa ceva si este din cauza ca ai avut ceva in copilarie sau visesi urat si ai atac de panica vezi tote chestiile cele mai urate este din cauza ca mananci seara pe la 8 ci trebuie sa mananci ultima oara la 7

| sory_1939 a răspuns:

Si mie imi este frica de intuneric dar eu cred ca imi este frica din cauza unor lucruri care s-au intamplat cand am fost mica(mi-am vazut mama in momente oribile inainte sa moara de cancer )si poate ai avut si tu vreo problema cand erai mai mica

| eooCrisu_2579 a răspuns:

laughing ce tampenie nu se intampla nimic daca mananci seara la 8 eu mananc si la 2 dimineata si nu imi apare nimic in minet cateodata imi apare daca ma gandesc la cunostinte moarte ata sau ma uit la filme de groaza. Incearca sa adormi cu muzica aprinsa : de la telefon, castofon chiar si de la televizor pe mine ma linisteste asa nu te mai gandesti la prosti si poti domi dar sa nu dai vol tare dar nici prea incet reglezal pana cand simti ca poti adomi dar si asculta big grin