| Erin28 a întrebat:

Buna TPU!
Ai nevoie de permis port-arma pentru a deține un electroșoc și un spray cu piper? Luni, la mine in școală, niste elevi de la clasa a X-a au adus astfel de arme cu ei și îi amenințau pe cei care treceau pe coridor. Le-au fost confiscate și li s-a scăzut media la purtare.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Alea nu sunt arme, de care spui tu. Si nu iti trebuie permis pentru asa ceva. Dar ce vrei tu, nu este normal.

| Erin28 explică (pentru darrio2007):

Mulțumesc!
M-am speriat când i-am văzut că le foloseau pe holuri, e ciudat. Puteau chiar sa rănească pe cineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu au voie să le folosească în câteva situații și sigur este menționat și în regulamentul școlii. Țin minte pentru că eu citisem exemplarul pe care îl aveam în clasă la fiecare eveniment provocat de colegii de sală. Tot acolo sunt menționate și măsurile care se aplică.

| SharpEagle a răspuns:

Nu, nu este nevoie.
Spune-le profesorilor sa bage in regulamentul scolii interdictia asta, poate ca nu o fi chiar explicita si sa puna in fiecare clasa, in rama, acest regulament.

| Erin28 explică (pentru SharpEagle):

E in regulament, dar elevii niciodată nu le respecta. Adică, e precizat că nu ai voie cu lucruri care sa ii vatameze corporal pe cei din jur.

| darrio2007 a răspuns (pentru Erin28):

Mai trebuie sa fie si controlati. Daca nimeni nu se implica, nu ma mira ca le foloseau pe hol.

| Erin28 explică (pentru darrio2007):

Așa este. Profesorii nu pot sa ii percheziționeze, trebuie sa existe și personal platit pentru asta. In afara de paznici, nu avem pe nimeni care să se ocupe. Ar trebui sa existe astfel de personal in toate școlile.