| MichaelJackson96 a întrebat:

Ajutati'ma si pe mine! Sunt in clasa a 8'a si sunt foarte speriata de teze si examene. Nu mai pot sa invat! Ma inec ca tiganu' la mal sad m-am chinuit sa invat atatia ani si acum nu mai pot. O las de azi pe maine. Tot imi zic: oh go on Las' maine chiar ca m'apuc de invatat. sad si nu ma mai apuc. Mi'e groaza, ma inspaimantastraight faceMedia generala pe clasele 5-8 asi aveao cam 9.24/25 si daca iau note mici la examene x_x se duce pe rapa tot straight facee vremea asa frumoasa, si am o lene d'aiaahee hee numai de invatat n'am eu chef. si cat de tare ne streseaza profi.,, ca nu stiti ca va asteapta, ca nu stiu ce chatterbox" De multe ori am visat ca iau nota 7 in examene straight face ca sa faclaughingcum pot sa ma concentrez sa invat:O3 dau funda! Ajutor pls

6 răspunsuri:
| Angeline a răspuns:

Si eu am aceeasi problema, dar bine, media mea generala pe 5-8 e mai mica decat a ta laughing si acum chiar vreau sa invat, sa ma ridice nota de la examene, dar cand vad ca prietenii mei, care sunt mai mari la liceu, nu au nici o treba si stau pe afara, merg in club si *** noh... si acum am inceput sa iau memo plus, si imi da mai multa energie, si chiar m-am pus pe invatat, si imi spun ca voi iesi cat am chef in vara mai ales ca miau promis ai mei ca in vara ma lasa sa plec cu saptamanile de acasa, deci, pentru libertate calumea m-am decis sa invat. Incearca sa faci un echilibru intre somn si invatat, si sa mai iesi o ora pe zi afara, pentru ca altfel nu se poate happy dar limiteaza-te la o ora tongue

| maryusuy a răspuns:

Stii... si eu am trecut prin asta acum 1 an. xD N-a fost usor. Primul lucru care te distrage este calculatorul. Opreste-l si incearca sa inveti chiar daca vrei sau nu. Stiu ca e greu si din cauza vremii dar trageti jaluzelele fa cevalaughing. E important sa inveti acum pana nu e prea tarziu. xD

| lovegirl15 a răspuns:

Sunt in clasa a-7-a,dar chiar daca sunt mai mica decat tine cu 1 an, patesc si eu la fel.Profesorii incep sa ne streze de acum,ne fac morala, ca trebuie sa invatam, ca vine clasa a-8-a.La romana,cel putin, unde profesoara e mai severa, stam intr-un stres permanent.Acum cand e atat de frumos afara, nu prea mai ai chef de invatat.Azi dau teza la romana, si m-am apucat cu vreo luna in urma de repetat, in fiecare weekend cate oleak.Incerc sa invat atat cat pot,ma chinui,macar sa stiu ca am incercat, iar la teza, Dumnezeu cu mila.Stii proverbul ala:,, Prost sa fii noroc sa ai''.Asa a patit-o un baiat de la noi de la a-8-a de la simulare, care a luat 9.50, cand el era de 6.
Si eu visez ca iau note mici la teza sau la lucrari, dar asta e doar un vis.Se poate sa visam ca luam note mici din caza stresului, de frica unui presupus esec.
In fine...Nu stiu cat ti-am fost de ajutor, dar ma rog...
Succes la examenele pe care le vei da, daca nu le-ai dat inca.

| notsurewhoiam a răspuns:

Si eu sunt in 8-a si mi-e groaza ca vin examenele si culmea si eu am impresia ca o sa iau 7 la matelaughing eu am media un pic mai mare decat a ta dar oricum sunt mult mai distrata anul acesta oricum sper ca o sa ma pot concentra si ca o sa iau note bune daca vrei lasa-mi id si mai vorbim:*:*

| Kaaatyyy a răspuns:

Cam asa patesc si eulaughingdesi sunt mai micalaughingAdica visez ca iau note relethinking Eu de obicei, cand mai raman in urma.Stau in camera,inchid televizorul,calculatorul, telefonul, aprind lumina si invat.Ciudat mie imi vine deodata apucatura sa invat! Cred ca nu ai dispozitia necesarathinking Si referitor la profesori eu cred ca vor doar sa sperie elevi, sau daca zice ca nu va fi greu...clar va fi si ceva mai complicat pe acolo.Dar nu poti sti...Eu zic sa te inchizi intr-un loc fara distrageri si sa invetithinking Eu asa faclaughingsi daca nu te poti apuca, zic sa planuiesti cu o zi inainte sa-ti anulezi toate planurile si sa te apuci de invatat!

| brokeangell a răspuns:

In aceeasi situatie sunt si eu. As avea media generala din cls.5-8 9/87. La romana si istorie nu imi e frica insa partea proasta este ca am devenit chiar bata la matematica si mi-e frica sa nu imi stric toata media cu o nota mica la examenul la matematica.