| Anonim283829 a întrebat:

Buna TPU! Am 13 ani, o înălțime de 175cm si 55kg.As vrea sa stiu daca e normal pentru varsta si inaltimea mea sa am aceasta greutate si daca trebuie sa schimb ceva. Înca ceva... prietena mea are 160cm si 70 kg, considerați ca ar trebui sa schimbe ceva?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Tu esti foarte bine, ca asa sunt copii adolescenti sanatosi, inalti si slabi.
In ce priveste prietena ta, este supra-ponderala si asta nu-i sanatos, fiindca are 20kg peste greutatea normala.
la 1.60m ar trebui sa aiba doar 50 kg.

2 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Buna. Atât timp cât ești mulțumit cu ceea ce vezi in oglinda și ești și sănătos, este perfect. Dacă trebuie sa schimbi ceva, numai tu îți poți da singur răspunsul. Asta este valabil și pentru prietena ta. Trebuie sa fiti cum va doriți, nu cum va dictează societatea sau unii străini de pe internet. La sfârșitul zilei contează parerea voastra sau a unui străin?

| Cehoslovacia a răspuns:

Daca voua va place ce mai conteaza parerea noastra?