| amalia82 a întrebat:

Am o problema...de ceva timp..cam de 1luna-2, nu mi-a mai venit ciclul menstrual...dar secret incontin un lichid transparent..cu un miros cateodata deranjant...cand se intareste are un aspect branzos...si imi curge in permanenta de ceva timp...nu va ganditi gen la o posibila sarcina pt ca sunt virgina...va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Lipsa menstruatiei pe o perioada care depaseste mai multe saptamani se numeste amenoree secundara si se datoreaza unor dereglari hormonale mai intense. Daca nu este determinat factorul care provoaca amenoreea, in timp afectiunea se poate agrava si sa ajungi in faza in care ovarele tale sa nu mai produca deloc ovule, adica sa fii afectata de sindromul ovarelor chistice/polichistice (SOPC). De asemenea daca scurgerea de secretie vaginala a devenit mai abundenta si are si un aspect si miros neplacut, se poate considera ca semnalizeaza o posibila infectie vaginala a carei natura nu poate fi determinata decat de un medic ginecolog pe baza analizarii secretiei respective. Nici amenoreea si nici SOPC nu sunt considerate ca ar reprezenta o boala sau o afectiune prea grava, dar netratate in timp pot provoca afectiuni permanente si uneori chiar sterilitate. Din acest motiv ar fi foarte bine daca te-ai hotara si cat de urgent sa fii consultata ginecologic chiar daca esti virgina. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| amalia82 explică:

Multumesc! O sa incerc

| corbulalbrosu a răspuns (pentru amalia82):

Nu o sa incerc, ci neaparat, in mod obligatoriu. Multa sanatate!