| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani, si am o problema. Parintii mei nu ma lasa mult afara, in jurul orei 22 primesc mesaj de la mama sa vin rapid acasa ca e noapte, eu nu mai rezist, vreau sa stau macar pana la ora 23. Tocmai am terminat clasa a 8-a, am intrat la cel mai bun liceu din oras. Anul trecut era tot asa, tot in jurul orei 22 acasa, anul trecut asteptam cu nerabdare vacanta asta de vara deoarece credeam ca voi sta mai mult afara, dar din pacate tot asa... Cateodata ma si suna, sincer, nu mai suport...
As sta mai bine acasa sau m-as duce dimineata afara numa ca sa nu mai ma tot deranjeze atata.
In grupul meu de prieteni nu se fumeaza si nu bea nimeni, in plus sunt cu bicicleta, nu are cum sa ma "atace" sa zic asa un alt grup, am lanterna sunt si echipat de noapte. Din cauza asta imi e jena sa am o iubita, eu la 22 sa fiu acasa sa ma sune vreun parinte si sa fiu cu ea, imi e jena rau, m-am gandit si sa stau o noapte afara sa ma simt si eu bine, dar stiu, ca nu e idee buna, iar orasul meu e de 15.000-16.000 locuitori.
Va rog, ajutati-ma.

2 răspunsuri:
| aimullah123 a răspuns:

Ma ustura ochii cand citesc ce te sfatuiesc altii. Sa astepti sa doarma parintii tai si dupa sa fugi. Doamneee straight face
Pai in primul rand ca o sa mananci bataia vietii tale rolling on the floor))
Incearca sa vezi si altfel lucrurile. Ei vor sa te protejeze, inca nu stii cat de mult inseamna pentru un parinte, un copil. Daca ei asa au hotarat conformeaza-te ca o sa iti fie bine. E foarte important sa ii asculti. Te inteleg perfect ca vrei sa stai afara pana tarziu, e ceva normal sa vrei asta dar totusi depinzi de parintii tai. Faptul ca ai intrat la cel mai bun liceu din oras s-ar putea sa fie putin si meritul parintilor tai pentru ca au avut grija de tine si te-au ajutat. Cat despre prietena ta, ar trebui sa te inteleaga. Banuiesc ca si ea e tot ca tine sau poate mai mica. Nu iti face o alta prietena doar pentru ca nu te lasa pe tine mai mult. Probabil ca nu stii inca dar dragostea nu e o joaca de copii. Bine, intre voi nu stiu ce dragoste e dar banuiesc ca tineti totusi unul la altul big grin
Fii baiat destept si asculta de parinti daca vrei sa ai un viitor bun big grin Nu asculta ce zic astia pe aici sa fugi de acasa dupa ce adorm parintii tai. Asta e o tampenie. E gandire de copil de clasa a 4-a. Ar trebui sa vorbesti mai mult cu parintii tai asa in general, dar si in problema asta si sa le explici, iar daca este bine pentru tine vor fi de acord.
Orice faci discuta cu parintii tai. Eu niciodata cand am avut o problema nu le-am spus parintilor mei, iar acum merg la psiholog pentru ca nu sunt dezvoltat emotional big grin
Ah, era sa uit, a zis odata un doctor ca intre 22:00 si 00:00 este foarte benefic pentru corpul nostru sa dormim big grin Asa ca daca te culci cum spun parintii tai ai numai de castigat big grin
Bafta la liceu!

| Luisaa90 a răspuns:

Vorbeste serios cu ei si convinge-i ca vei fi in siguranta, esti destul de mare sa stai pe afara si nu are cine sa te atace, nu cred ca dai de vreun psihopat care sa se ia de tine. Eu am 12 ani si mama ma lasa sa stau si pana la 1-2, adica parintii mei s-au obisnuit cu ideea ca pot sa ma descurc..atat timp cat nu esti in anturaje proaste si spui tu ca esti si "echipat" nu vad de ce nu te-ar lasa...sunt prea protectivi