| chipsi a întrebat:

Buna TPU am 14 ani si vreau sa incem sa castig si eu banii mei stiti cumva o modalitate LEGALA prin care pot castiga bani? multumesc

Răspuns Câştigător
| aleksuta a răspuns:

Singura modalitate ar fi sa iti gasesti un loc de munca dar imi pare rau sa iti spun ca nu prea gasesti deoarece in majoritatea locurilor iti cere sa ai peste 16 ani sau chiar 18.Ai putea totusi sa incerci pe la diferite complexe mari sa vinzi pliante.In rest munca te asigur ca este grea si esti mic/mica si vei obosi foarte repede.E foarte bine ca iti doresti sa te inveti sa te intretii si ca esti constient ca si pe viitor va trebui sa lucrezi insa nu te pripi.Ai destul timp.Insa daca totusi vrei...ti-am spus.du-te si intreaba insa in majoritatea locurilor cam ti-am spus cum sta treaba:iti trebuie sa ai peste 16 ani si eventual sa lucrezi permanent de dimineata pana seara.O alta idee ar mai fi sa confectionezi lucruri pe care sa le poti vinde:bratari, cercei etc.Sau,daca ai o gradina si parintii respectiv bunicii sunt de acord, ai putea sa iesi in fata curtii sau a blocului si sa vinzi florihappy. Bafta!

2 răspunsuri:
| aliceinchains a răspuns:

Legal, nu prea e. happy
Bine, poți să te înscrii la Avon/Oriflame etc., dar câștigi foarte puțin. Legal, nu te poți angaja undeva, trebuie să ai peste 18 ani.

| chipsi explică:

Va multumesc stiu ca eista posibilitate ca la 15 sa pot lucra cu acordul parintilor jumatate de norma ma insel?