| Andreeaanon a întrebat:

Am 15 ani, nu mi.am inceput viata sexuala..De la un timp,cand fac efort(sar,alerg) ma doare extrem de rau burta pe jos,ca si cum as fii pe ciclu menstrual, dar mi.a trecut de o saptamana. In seara asta am fost la alergat in parc, dar nu am putut face mai mult de o tura, pentru ca m.a durut foarte rau. La 2 ore dupa ce.am ajuns acasa a inceput sa-mi curga din vagin un lichid transparent, si parca nu se mai opreste..curge incontinu straight face. M.am speriat grav.straight face. Ce este? Dau funda.Multumesc.
P.S.: nu mi s.a mai intamplat niciodata asta.

7 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Eu ti-as sugera sa mergi la un doctor. Nu trebuie sa iti fie rusine sa vorbesti cu mama ta, este posibil sa ai niste chisturi la ovare. Iar daca nu sunt tratate pot fi foarte periculoase.
Pot fi numeroase lucruri, dar cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la o consulatie ca sa previi ceea ce ar putea fi mai rau.

| Andreeaanon explică (pentru OoBunnyoO):

Imi e rusine sa merg la doctor, atata timp cat si in fata mamei mele mi.e rusine sa ma si schimb, oarecum.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Andreeaanon):

Nu trebuie sa iti fie rusine, lucrurile astea sunt perfect normale. Toate femeile au astfel de lucruri la un moment dat si nu trebuie sa iti fie rusine de faptul ca ai grija de tine. Rusine ar trebui sa le fie femeilor care ajung la 30, 40 de ani si nu au mers in viata lor la ginecolog. Si zona intima este o zona la fel ca oricare alta din corp, iar un ginecolog a vazut cazuri mult mai nasoale decat o secretie abundenta la viata ei. Incearca totusi sa nu amani, daca intr-adevar sunt chisturi sau altceva serios, poti risca sa devii infertila mai tarziu. In locul tau nu as risca cu astfel de lucruri, mai ales cand nu este niciun motiv pentru care sa iti fie rusine.

| TheoryOfHarmony a răspuns:

Nu ai de ce sa te panichezi. Poate sa fie o raceala la ovare,deoarece este vremea aceasta rece, iar ovarele sunt foarte sensibile. Sau sunt doar niste crampe. happy
Iar acel "Lichid transparent" este normal, se numesc "scurgeri vaginale" care sunt perfect normale. Este un semn ca, corpul se dezvolta. Esti total in regula, nu este nimic grav.
Sa nu bagi in seama daca cineva iti spune ca este ceva grav, deoarece chiar nu este. Sper ca te-am putut ajuta!

| Andreeaanon explică (pentru TheoryOfHarmony):

Chestia e ca nu a curs ca de obicei, putin..curgea incontinuu straight face. avea si un miros usor neplacut. Imi este foarte frica iar mamei, imi este jena sa.i spun.si cand m.am uitat pe chilot era si putin de tot sange..sa zic asa.dar putin de tot.

| Andreeaanon explică (pentru Andreeaanon):

Era mai mult ''apa'' sa zic asa.

| TheoryOfHarmony a răspuns (pentru Andreeaanon):

Stai linistita. Stiu ca nu este usor sa discuti cu mama ta acest lucru,dar daca iti este mai la indemna,intra pe un site medical si intrebi acolo. Poti posta extact problema ta anonim, iar un medic o sa iti raspunda. Eu din experientele mele consider ca nu ai de ce sa iti faci griji, cand corpul se dezvolta ajungi sa ai scurgeti incontinuu, deoarece ai hormoni in corp, iar corpul se excita foarte usor. Este ceva perfect normal si firesc!