| AlexAL275 a întrebat:

Am 16 ani, 1.70 m înălțime și 70 de kg. În ultimul timp mi se pare că m-am cam îngrășat, nu mă simt bine în pielea mea. Mănânc multe dulciuri, prăjeli, brânzeturi și mezeluri. Mănânc mai mult seara decât dimineața. Nu prea mi-e foame dimineața. Seara mănânc cereale cu lapte, dulciuri, mezeluri, prăjeli și alte mâncăruri. Mama mereu îmi spune să nu mai mănânc după ora 19:00 și că pot mânca orice de dimineață. O chestie pe care mi-o mai spune este să nu mănânc că să mă satur deoarece cresc în greutate. Astăzi, de exemplu, de dimineață, am mâncat doar roșii și am băut un ceai de mentă. La prânz am mâncat puțini cartofi prăjiți cu niște parizer prăjit în tigaie, fără a mânca cu pâine. Și acum la ora 00:39 când scriu acest mesaj pur și simplu mor de foame. Vreau să slăbesc, dar nu pot renunța de tot la dulciuri, prăjeli, mezeluri, brânză(vacă/capră) sau lapte. Este adevarat că dimineața pot mânca orice?

5 răspunsuri:
| MPersephone a răspuns:

Dieta nu se tine in felul asta. Asa nu vei manca cateva zile, poate saptamani, dar cu timpul te vei reintoarce la regimul tau. Si cand te vei intoarce la regimul tau, te vei ingrasa inapoi. Iti trebuie un plan, sa te informezi de ce duce lipsa organismul tau si sa mananci portii mari, sanatoase de 2 ori pe zi. Dar pentru fiecare e diferit.

| AlexAL275 explică:

Scuzați-mă pentru repetarea cuvântului mănânc?

| RAY a răspuns (pentru AlexAL275):

Alex trebuie inteles ce inseamna alimentatie,de ce ne hranim oare?
avem nevoie dealimentatie sanatoasa pentru ca asigura energia primara a organismului,dar avem nevoiede carbo sanatosi, dulciurile, pizza, patiseria, fast food, mezelurile ofera doar otrava organismului, avem nevoie de fructe 5 pe zi,legume,dulciurile ce fac? nu aduc nimic benefic organismului,dau dependenta,cresc glicemia asta te face sa simti foamete toata ziua, bauturile cu zahar sunt o bomba care ridica glicemia la maxim,in prezent stai bine dar in viitor te vei ingrasa, de asta eu iti recomand sa mergi la sala sa bagi culturism si multe proteine din carne peste,pui,oua, porc, curcan, grasimi din avocado, carbo =fructe, legume

| Camelia25 a răspuns:

Trebuie sa mănânci de multe ori pe zi in cantități mici, daca corpul iti cere zahar mananca fructe. Dimineața poti sa ai un mic dejun complet asa cum doresti dar pe parcursul zilei cantitatea trebuie sa fie mult mai mica, evita parizeul, cartofi prăjiți pâinea. de cele mai multe ori nu știm cum sa ne alimentam, pe internet sunt foarte multe rețete pentru regim gustoase. Când ți-e foame poti sa mananci nuci, alune migdale etc. Nu îngrașă si iti tine de foame

| Stella66 a răspuns:

Poti incepe prin a mânca tot la 3 ore, dar in cantități mici. Important este ca la ora 19:00 sa fie ultima masă. După ce reduci cantitatea de mâncare vei slăbi mult mai usor. Dulciurile ar trebui consumate dimineata, cel tarziu la pranz, ca sa iti dea energie. Este recomandată si miscarea. Fiind vara poti iesi la o plimbare de minim 30 de minute (la pas vioi, nu ca babele). Ieși cu bicicleta sau mergi la sala. Va fi mai usor si mai placut dacă mergi cu cineva apropiat. Poti gasi o pe cineva care vrea sa slabeasca si sa va sustineti reciproc.