| AlexAL275 a întrebat:

Am 16 ani și am că să zic așa o mare problemă căreia nu-i găsesc soluția. Am probleme cu încrederea în sine și nu mă comport cum se comportă ceilalți, râd toată ziua, fac unele glume care mie îmi plac, dar când sunt auzite de ceilalți par a fi proaste, nu sunt capabil să mă apăr dacă cineva se ia de mine, n-am nicio replică șmecheră de închis gura. Mi-a zis cineva că atunci când se face mișto de mine dau niște răspunsuri de copil de 13 ani. Da, e adevărat că mă bag ca prostul în anumite certuri inutile pe care oricum nu le pot câștiga. Încerc din răsputeri să mă stăpânesc, dar curând o să o iau razna. Mă simt de parcă aș fi singur împotriva lumii. Și colegii de clasă, cât și prietenii fac mișto de mine, dar eu mă fac că nu mă interesează, nu le bag în seamă absurditățile lor, dar simt că nu mai pot face față. Cand ești bun riști să fii luat drept de prost. La orele de la liceu de TIC toți colegii au nevoie de mine și eu sunt mare prost că îi ajut. Ar trebui să fiu mai calculat, mai serios, să nu mai râd toată ziua, să nu mă mai implic în certuri inutile și să fiu în rolul de observator. Dar așa se întâmplă mereu când te pui împotriva haitei riști să ți-o iei. Am unele momente în care simt că nu mai pot face față și îmi vine să-i iau la bătaie, îmi imaginez cum le-aș păli la fiecare câte una peste gură, mai ales atunci când țipă precum sălbăticii în clasă, la colegi mă refer. Dar simt că dacă m-aș purta că ei, aș lua-o razna și nu m-aș putea controla. Da, sunt slab, nu sunt în stare să mă apăr, n-am încredere în propria persoană și arăt mereu slăbiciuni. Ce părere aveți?

Răspuns Apreciat de Editori
| IsabelaIssa a răspuns:

Din ceea ce spui, văd că îți constientizezi "defectele", dar totodată văd că știi și ce trebuie să faci în mare parte. Trebuie să găsești calea, cum să faci. Citește multe cărți de dezvoltare personală, spiritualitate, să înțelegi cine ești, ce e cu tine!? Cum să îți gestionezi emoțiile. Nu este nevoie să îți ascunzi emoțiile, arată atunci când te deranjează ceva, atrage atenția, impune respect! Faptul că îți maschezi sentimentele reale prin râs, nu este o soluție. Nu găsi niciodată vină în alții pentru comportamentul tău. Ia asta ca pe un lucru bun ce te ajută pe tine să te descoperi, fii observator pentru tine nu pentru alții. Conștientizează gândurile și trăirile tale ori pe moment, ori după, apoi analizează-ți comportamentul și vezi unde ai de lucrat cu tine. Consideră că oamenii din jurul tău sunt niște instrumente care te ajută să te descoperi. Nimic nu te poate răni dacă mintea ta nu permite asta.

1 răspuns:
| Aizenwe a răspuns:

Trebuie sa ai încredere in tine și sa nu-ți pese ce spun ceilalți. Ca ești puternic, ca ești slab, totul se schimba in timp, nu trebuie sa îți faci griji de nimic. Dacă, totuși, vrei sa te schimbi intr-un anumit fel, studiază și încearcă.