| anonim_4396 a întrebat:

Mereu am fost genul de persoana liniștita, cu o gândire uneori prea matura pentru vârsta mea și asta mi-a cam făcut probleme. Multe persoane nu ma agreează prea mult pentru asta deoarece nu prea injur, nu fac tot felul de nebunii și chestii de genul cum fac alții asa ca nu ma baga uneori în seama. Am încercat într-o zi sa ma comport ca și ceilalți, sa înjur, sa fac mișto, sa rad la toată glumele de prost gust ale altora doar pentru ca asa făceau și ceilalți, sa vorbesc în ore iar în ziua aceea am fost băgat mai mult în seama de către colegi, au vorbit mai mult cu mine și am fost chiar în centru atenției. Doar ca eu nu sunt asa cum am fost în ziua aceea... De dimineață până când am ajuns acasă de la școală a trebuit sa port o "masca" care nu ma definește și îmi este greu sa ma comport asa pentru ca nu îmi sta în obicei. Ce sa fac? Daca sunt eu, ma simt bine eu dar nu ma plac asa mult alții, iar dacă port acea "masca" ma plac mai mult ceilalți dar nu ma simt ok eu.

4 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Tu trebuie să hotărăști ce/cum îți dorești să fii: tipul popular ori cel introvertit. Dacă te simți OK fiind tu însuți, atunci așa să fie, cu toate că eu am cunoscut și persoane inteligente care știau să fie interesante și amuzante fără să înjure, fără să fie obraznici în ore. Nu e nevoie să fii "în priză" întreaga zi la școală, ca un clovn, așa cum ai fost în ziua aceea, e suficient să interacționezi doar puțin mai mult cu colegii tăi. De-acum au văzut că nu ești un tip plictisitor ori arogant cum avuseseră probabil impresia prima dată.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O soluție. Când ești cu ei, fă ca ei, când ești doar cu tine, fă ca tine.
Dar să observi cu atenție, oare cei ce fac pe grozavii în public, câți din ei poartă mască?

| Plato a răspuns:

Welcome to the club! laughing
Am fost si eu pe acolo. Nu te schimba pentru nimeni, prietene. Fii mereu tu. Nu toata lumea e precum colegii tai. Tu, deocamdata, esti blocat in grupul ala de mic de la scoala, dar dupa ce termini, ai 7 miliarde de oameni pe care poti sa-i intalnesti, ai posibilitatea sa intri doar in anturaje care iti plac.
Rezista pana termini scoala, apoi vei gasi oameni ca tine.
Nu te schimba niciodata, e prostesc. Stiu cum e sa iti para toti din jurul tau niste copii prosti. laughing
Daca vrei sa mai vorbim, scrie-mi.

| 1Me9 a răspuns:

Sunt multe persoane exact ca si tine, de obicei, persoanele de genul sunt putin mai inteligente decat celelalte, sa zicem asa!laughing)
Toti pe care ii stiam foarte maturi si seriosi, erau si destul de inteligenti, destul de mult happy.

Nu stiu, esti probabil la liceu, sau scoala, perioada asta in care sa fii plictisitor e o povara pentru ceilalti, pentru ca nici eu nu suport genul asta de persoane, bine,,, nu suport" e mult zis, nu le tin in preajma, pentru ca nu ma definesc.

Fii cum esti tu, nu te comporta altfel pentru altii, pur si simplu esti diferit, cauta persoane ca tine, nu sta cu tipii smecherasi, golani, samd, sau cu fetele alea,, bune", astia din prima o sa te alunge?

Eu am fost mereu genul asta foarte activ, caterinca, distractii, vorba multa si proasta, nu imi pare rau, pentru ca asa sunt eu, asa ca nici tie sa nu iti para rau de ceva, asa esti tu, traieste viata in modul tau, singura cale de a deveni cu adevarat fericit!

Mult succes in continuare, dar sa tii minte, nu sta cu persoane cu care nu te asemeni deloc, sunteti doua tabere diferite, fie esti ca cei din grupul respectiv, fie iti cauti alti prieteni.

Crede-ma, sunt multi, chiar foarte multi!

Din nou, fii tu!