| Amalia2305 a întrebat:

Bună TPU, am 17 ani si 3 luni aproape si am o oarecare problema care ma deranjeaza destul de tare, si anume faptul ca tatal meu nu ma lasa sa ies in oras decat odata pe saptamana cate 2-3 ore maxim ( si sa nu depasesc ora 9). Sincer nu stiu cum sa-l conving sa-mi acorde mai multa libertate. Relatia pe care o am cu un baiat de ceva timp incepe sa scartaie din cauza faptului ca ne vedem doar o singura data pe saptamana si pentru ca el si-ar dori sa ne vedem putin mai des am ajuns de multe ori in situatia de a ne desparti. Tin mult la el si chiar nu vreau sa se ajunga in aceasta situatie. Pe langa asta va dati seama ca mai toate cunostintele pe care le am la liceu si prietenii fac misto pe seama mea cu glume de genul " ea cere permisiunea sa faca un pas peste prag". Poate ca voi nu ati trecut prin asa ceva si nu ma intelegeti, dar nu ma simt chiar bine cand le aud. M-am cam saturat de aceasta situatie si chiar azi am inceput sa plang si sa-l implor sa ma lase si pe mine macar 2 ore afara, iar el mi-a zis ca nu sub pretextul ca am iesit si ieri seara de la 6 la 8, ba chiar mai mult mi-a spus "daca iesi, acasa sa nu te mai intorci ca ai sa gasesti usa inchisa ". Mama ori nu se baga in certurile mele cu tata, ori ii tine oarecum partea si mai vrea sa o vad ca pe o prietena si sa ii povestesc tot desi nu ma ajuta niciodata cu nimic si nici nu ma prea intelege. Plang de pe la 2 incontinuu si am ajuns la pragul disperarii. Va rog ajutati-ma cu un sfat sad.

Răspuns Câştigător
| EdwardWilhem97 a răspuns:

Pai daca vrei sa te intalnesti cu prietenul tau poti vorbi cu el sa va vedeti dupa liceu (sa te conduca pana acasa) sau sa te astepte si mergeti impreuna la liceu, asa cred ca poti sa iti petreci mai mult timp cu el, iar pe ai tai ascultai "fi prieten cu dracu' pana treci puntea", oricum mai am 1-2 ani pana mergi la facultate. Asta as face eu in locul tau, sper ca ti-am fost de ajutor, succes in continuare.

2 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Amalia,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Skyglory95 a răspuns:

Cred ca daca ai vorbi cu ai tai si le-ai face cunostinta cu prietenul tau ca sa stie si ei cu cine pleci te-ar lasa mai mult.adica si prietena mea iesea asa putin pana cand mi-a zis sa ma duc sa ma vada parintii ei ca nu o mai lasa daca nu stie cu cine iese deoarece in zilele noastre se intampla multe nenorociri si sa stie in caz de ceva pe cine trage la raspundere! cred casi parintii tai vor sa te protejeze!