| AlexAL275 a întrebat:

Am 17 ani și încep rău să o iau razna, nimeni nu mă place, toți vor să se îndepărteaze de mine și asta din cauza comportamentului pe care-l am. Când eram mai mic mereu se făcea mișto de mine și mă simțeam rănit, dar zâmbeam, râdeam, mascam durerea pe care o aveam în acel moment și continuam la fel. Acum simt o senzație de ură pe care o port întregii lumi, îmi vine să-i fac să sufere, să guste puțin din durerea și ura mea. Nu mai am control asupra vorbelor și acțiunilor pe care le spun și le fac, încep să decad, să cad și să nu mă pot opri din această cădere, nu mai am putere. Râd din orice, fac glume proaste(mie mi se par bune, dar ceilalți nu împărtășesc această opinie) și parcă devin mai nesimțit. Help!

Răspuns Apreciat de Editori
| AndreeaDeea221998 a răspuns:

În primul rând trebuie sa te placi tu! Nu trebuie sa faci altor persoane pe plac! Cine te place, trebuie sa te placa pentru ceea ce ești tu. Pentru starea pe care le-o oferi, pentru ceea ce ai în interior! Dacă tu începi sa urăști sa știi ca îți fac rău tot ție! Pe alții nu ii interesează ce simți tu și poate chiar vor sa îți provoace astfel de sentimente? Dai satisfacție? Sa știi ca și eu am fost un copil jignit, respins, umilit de multe ori. Dar nu simt ura. Ma durea, mascam la fel ca tine pana în momentul în care nu am mai putut sa simt nimic. Acum dacă ma jignește cineva, ma amuza! Oamenii care te judeca și te fac sa te simți inferior, o fac datorita faptului ca ei îți sunt inferiori ție și au impresia ca dacă te jignesc ei urca! Ei bine, nu-i asa! Nu te amăgi singur! Triaza (separa) persoanele bune de cele rele, ține în viata ta numai persoanele bune, iar dacă momentan nu ai persoane bune, inseamna ca nici unul nu trebuie sa rămână în viata ta! Încearcă sa te calmezi singur, tu da dovada de bun-simt și control și nu jigni și nu întoarce ceea ce tu primești! Când îți vine să spui ceva urat, numără în gând pana la 10, dacă nu ajunge, repeta, dar nu răspunde prin aceeași moneda! Crede-mă, persoanele minunate vor veni ușor ușor în viata ta! Dacă ai auzit expresia "spune-mi cu cine umbli ca să îți spun cine ești!" este în totalitate adevărată! Ai grija de tine!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate-i cazul sa te controlezi si sa te schimbi, pentru ca frustrarea si rautatea care te domina nu-si au rostul, fiindca ranesti oamenii si te ocolesc.
Ar trebuii sa consulti un psiholog, pentru ca ai mare nevoie.]

S-a lansat prima aplicatie mobila care ofera consiliere gratuita, direct de pe telefonul mobil http://www.116111.ro/descarca-aplicatia
Ori suna GRATIS la telefonul copilului: 116 111.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Probabil esti mult prea mic sa intelegi ce impact produci cand ranesti oamenii si ce primesti inapoi de la ei.
Pentru ce ai vrea sa traiesti tot timpul in frustrare, ura, sa fii nefericit, cand poti fii opusul, cand poti daruii bunatate, linistes, fericire si primesti in schimb dragoste, intelegere, prietenie, veselie, fericire?
Chiar nu poti intelege ca ce semeni, aia culegi?

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Dupa cum gandesti, ai mentalitate de copil.

Răspuns utilizator avertizat
| Dana1999 a răspuns:

Consulta un psihiatru pentru tineri, el se ocupa de tulburările emotionale in cazul tinerilor sau vorbește cu un psiholog!

| AlexAL275 explică (pentru Dana1999):

Hai că vorbesc mai ales în perioada asta ))

| Dana1999 a răspuns (pentru AlexAL275):

Da,poti merge ca sunt cabinetele medicale deschise iar psihologii au optiunea de a vorbi acasa prin videochat.

| 33226633 a răspuns:

Daca vei face ce iti voi spune acum, iti vei rezolva problema garantat! Dar sunt sigur ca nu vrei sa faci acest efort. Dar totusi o sa iti spun... Tot ce trebuie sa faci este sa incepi sa citesti Biblia iti sugerez sa incepi cu Noul Testament. Dar sunt sigur ca nu o vei face.