| Renata1996 a întrebat:

Bună TPU.Am 59-60 de kg, înălțimea 1, 60.Nu sunt extrem de grasă numai plinuță și aș dori să slăbesc cât mai repede cam 6-8 kg.Aș dori niște sfaturi pentru slăbit dar nu vreau ceva dietă dură ci un mod simplu de slăbit fără să mă îngraș înapoi.Vă rog ajutor puppy dog eyes
Puteți trm si ceva exerciții pentru slăbit, mai ales dacă găsiți ceva exerciții pentru picioare, eu acolo am probleme mai mari sad.
Dau fundă puppy dog eyes URGENT!

P.S.= scuze pentru categorie big grin

Răspuns Câştigător
| HighByTheBeach a răspuns:

Salut!
Iata ceva ce am cautat odata pe Net si chiar m-a ajutat sa slabesc.
Mănâncă între 1000-1400 calorii, nu mânca chipsuri şi mâncare prăjită, nici băuturi carbogazoase... Încearcă să excluzi din alimentaţia ta cam tot ce conţine E-uri. Renunţă şi la prăjeli. Dulciurile îngraşă şi ele, dar ciocolata neagră conţine mulţi antioxidanţi şi face şi bine la inimă.Şi prăjiturelele de casă sunt destul de Ok. Dar ştii vorba : ''Tot ce e prea mult strică''
Ultima masă trebuie să fie înaintea orei 20.
Nu trebuie să bei apă în timpul mesei, deoarece te vei umfla. Indicat ar fi să laşi să treacă o oră după ce ai mâncat ca să poţi bea apă.
Încearcă să mănânci puţin şi des în schimbul a mult şi rar. Ce înseamnă asta? Înseamnă că trebuie să ai 3 mese principale şi 3 gustări. Dar gustările să nu fie dulciuri, ci fructe. Iar dacă nu sunt fructe... poate să fie un iaurt, nişte cereale... Din când în când ai voie să ai la gustare 2 pătrăţele de ciocolată neagră(care fac împreună 100 de calorii)
Încearcă să mănânci mai multe proteine şi mai multe fibre(fructe şi legume) şi mai puţini carbohidraţi. Asta nu înseamnă că trebuie să elimini complet carbohidraţii. Doar redu-i. Eu spre exemplu am slăbit şi cu 5 felii de pâine pe zi. happy Bine...pentru mine asta este chiar puţin.
Analizează-ţi regimul alimentar şi descoperă ce consumi în exces. Redu consumul acelui aliment şi vei slăbi sigur.winking
30 de minute de sport de 3 ori pe săptămână ar mai trebui să faci.
Pe scurt: -Euri/prăjeli/carbohidraţi+proteine/fructe/legume+sport= -0, 5 kilograme pe săptămână(la început puţin mai mult).

Cu categoria e tot normal.
Bye :3

1 răspuns:
| Ycu a răspuns:

Vrei sa slabesti? Iti trebuie ambitie, si nu de maine, poimaine, peste 2 saptamani, ma apuc de slabit. NU, din momentul asta! Trebuie sa iti stabilesti in minte, de acum.
Vine caldura, te poti duce cu rolele, bicicleta, sau sa alergi in parc.
Lasa bauturile carbogazoase cu zahar si bea apa multa 1.5 L. Nu manca dupa 19:30 (maxim sa fie ultima masa la ora asta), daca nu te poti abtine mai bine te culci mai devreme. Evita gustarile intre mese, respecta cele 3 mese ale zilei in special micul dejun. Manaca pui si peste, in nici un caz carne rosie. Daca faci asta si ajungi la kg pe care le vrei, pe urma ca sa te mentii poti sa mananci intre mese dar moderat, si te vei mentine. Orcum principalele cauze din care te ingrasi si nu reusesti sa slabesti sunt :
1. Sucurile au in general intre 40-50 kcal pe 100 ml, si daca bei un pahar de 300ml deja ai 150 kcal. 3 pahare de suc = 1 masa.
2. Mancatul seara, avand in vedere ca numai faci nimic, grasimile se depun si stomacul nu le digera cum trebuie.
3. Saritul peste micul dejun, asta te afecteaza destul incat sa te ingrasi, pentru ca la ora 12 cu siguranta iti va fi foame pentru 2 mese, si vei manca ceva ce nu iti trebuie in corp.
Daca ai vointa si rabdare cu siguranta asta nu va fi decat o istorie cu kg in plus. Cheers. Succes.