| nene14 a întrebat:

Am ales aceasta categorie deoarece e o problema comuna pe care o au adolescentii(acneea si anumite limitari pe care aceasta le impune).
Ideea e ca pana acum ceva timp aveam cosuri(acnee chistica)pe spate pe piept si pe fata. Dupa cateva vizite la un dermatolog cele de pe fata au inceput sa imi cam dispara...in fine asta nu prea are relevanta foarte mare. Ideea e ca nu sunt foarte inalt si doresc sa merg sa inot la un bazin(nu strand) pentru a mai castiga cativa centimetrii.
Poate ati ghicit, ma complexeaza cosurile de pe spate si piept pentru a ma duce la bazin.Totusi cu ceva exercitii mentale pot sa trec peste asta...intrebarea e daca nu imi este permis sa intru in bazin in imprejurarile mentionate(prezenta acneeii)

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca iti este permis. Acneea nu iti pune limite, tu ti le impui singur pentru ca te gandesti ce o sa spuna mintile inguste despre tine din cauza felului in care arati. Poate ca e un cos, poate ca sunt mai multe - cui dracu' ii pasa de ce ai tu pe corp? Doar oamenilor limitati, cei ce sunt indoctrinati si li s-a bagat pe gat ce trebuie sa perceapa ca " normal" si " anormal". De ce ar trebui sa-ti pese de parerea lor si sa te faca sa te comporti altfel? Mergi linistit si distreaza-te. :)

Poarta doar haine din bumbac, sau materiale naturale care lasa pielea sa respire, pe care le porti o data si dupa le speli, evita tesaturile sintetice si daca transpiri fa dus. Nu iti stoarce cosurile pentru ca doar raspandesti bacteria, atat in exterior ( de aici rezulta mai multe cosuri ) dar si in interior ( infectii, pot aparea complicatii ).

Inlocuieste produsul tau de curatare cu gelul Balea Med, costa 8-10 lei in magazinele DM si nu contine iritanti :
https://www.dm.de/balea-duschgel-ultra-sensitive-p4010355992239.html

Nu folosi sapun pe fata sau pe corp, ingredientele care mentin produsul in stare solida au proprietatea de a bloca porii si asa te alegi cu puncte negre si cosuri.

Produsele destinate curatarii tenului trebuie sa aiba un pH intre 5 si 6, un pH mai mare ( cum este cel al sapunurilor obisnuite : pH 9-10 ) poate duce la dereglarea barierei naturale a pielii si asta presupune deshidratare, descuamare, iritarea, inrosirea pielii sau in unele cazuri, aparitia cosurilor pentru ca bacteriile nu mai sunt oprite de aciditatea naturala a pielii si o sa simta nevoia sa produca sebum, iar sebumul este un mediu proprice pentru dezvoltarea bacterilor si favorizeaza aparitia punctelor negre. Pielea are un pH de 5, 5 ( aceasta fiind o valoare universala, pH-ul pielii difera de la un tip de ten la altul ). Efectele negative ale sapunului sunt valabile si pentru corp, nu doar pentru ten.

Pentru ten iti recomand Balea med ultra sensitive waschgel, costa 9 lei si il gasesti in magazinele DM. Nu contine iritanti si curata bland si eficient.
https://www.dm.de/balea-waschgel-ultra-sensitive-p4010355002280.html

Lactatele ( lapte, iaurt, branza etc ), sucurile accidulate si cu adaos de zahar, cafeaua, ciocolata, prajelile, snacks-urile, carnea de porc, conservele - favorizeaza aparitia acneei si inrautatirea acesteia. Fa un test si vezi cum se comporta tenul tau pe parcursul unei luni fara sa mananci aceste alimente, eu n-am mai avut probleme cu acneea de cand am renuntat aproape definitiv la lactate ( mai mananc cascaval, dar lapte sau iaurt nu ).
Sucuri acidulate, prajeli, snacks-uri, alimentele grase si conservele ar trebui sa le elimini din alimentatie din proprie initiativa -nu sunt sanatoase si-ti fac rau. Daca ai pofta de ceva dulce poti sa mananci migdale, nuci, alune, fructe etc.

Pentru tratarea cosurilor poti sa folosesti Bioderma Sebium Global, Mask rym sau Duac Gel.

Bioderma Sebium Global - are ingrediente antiinflamatorii, calmante si acid salicilic. Acidul salicilic are efect antiinflamator, antibacterian usor, indeparteaza excesul de sebum din pori ( ala care produce cosurile ). Acidul salicilic este un exfoliant chimic, iar prin procesul de exfoliere vindeca acele cosuri.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10029570

Mask rym si Duac gel contin antibiotice care omoara bacteria P.Acnes. Ti-as recomanda sa-ti iei Bioderma si sa vezi cum iti merge, este o crema foarte buna.

| nene14 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc! Destul de complex raspuns. Unele produse recomandate de tine le folosesc sau le-am folosit.In legatura cu alimentatia...nu am mai baut lapte din martie si lactate mananc foarte rar.In legatura cu prajelile oricum nu prea mai mananc pentru ca am avut de slabit destul de mult iar cam singurul lucru cat de cat prajit sau calit pe care il mananc este spanacul cu orez sau paste.Cu sucurile e o problema. Stiu ca nu sunt sanatoase deloc... cele normale.Dar beau destul de mult, aproape saptamanal cola 0 sau pepsi light. Stiu ca sunt extrem de nocive dar nu ingrasa aproape deloc dar incerc sa renunt la ele de ceve timp.

| anonim_4396 a răspuns (pentru nene14):

E bine ca ti-ai schimbat alimentatia. Mie nu imi vine sa beau sucuri din comert, cand le vad ingredientele mi se ia. laughing Nici nu consider ca li se justifica pretul. Nici apa nu ingrasabatting eyelashes

| nene14 explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca nu ingrasa apa de aia inlocuiesc sau incerc sa inlocuiesc sucul fara zahar cu apa cu lamaie

| anonim_4396 a răspuns (pentru nene14):

Atunci bea doar apa. laughing Renunta dintr-o data, pur si simplu iti impui ca de azi sa nu mai bei si chiar daca ai in casa sa nu te atingi de el. Din experienta iti zic ca nu prea ai mari sanse sa te lasi in timp, doar iti prelungesti "dependenta ". Succes ^^

5 răspunsuri:
| NoBodyOriginal a răspuns:

Nu cred ca o sa fie o problema deoarece bazinul este pentru toti! Niste oameni poate o sa se uite urat dar nu te gandi la ei! Acneea nu e ca varicela o boala care sa se transmită de la o persoana la alta!