| Gabriiellaa a întrebat:

Buna TPU:*. Am auzit ca de la anul, media de admitere nu se mai calculeaza cu mediile din 5-8 si se ia doar media de la examene. Examenul de la romana+Examenul de la mate.batting eyelashes e adevarat? Si am mai auzit ca nu se mai intra cu medie sub 5. straight face mie mi se pare prea drastica chestia astastraight face

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De la anul se va lua in calcul si media din timpul anilor 5-8 dar doar in proportie de 25%, urmand ca in cativa ani sa se renunte la ea si sa se revina la sistemul mai bun bazat doar pe examen.
Cei care au nota sub 5 la unul din examene (matematica sau romana) nu vor mai intra la liceu, ci la o scoala profesionala, unde vor invata o meserie. Nu e deloc drastic, este foarte dorit de elevi si de profesori. Pe de o parte nu ii chnuie 4 ani in liceu pe niste copii care nu pot sau nu vor sa invete carte (daca in clasa a opta nu pot lua macar 5 la una din cele doua materii de baza, este evident ca nu vor putea recupera niciodata si se vor tari prin liceu, urmand sa pice bacalaureatul), ci le va oferi acestor copii posibilitatea sa invete o meserie, sa munceasca dupa terminarea clasei a zecea si sa aiba o viata mai buna, un viitor facut prin munca cinstita, pe puterile lor proprii. De asemenea, va elimina din licee elevii care nu sunt interesati de scoala si care adesea strica mediul, atragnadu-i si pe ceilalti intr-o capcana a neinvatarii si pierderii de vreme. Profesorilor le va oferi elevi mai buni, selectati, ceea ce va creste mult nivelul claselor si va oferi mediul propice pentru o mai buna performanta (nu trebuie sa mai lucrezi cu elevi care nu au cunostinte suficiente din 5-8 si care nu pot invata, poti ridica nivelul pretentiilor si al predarii). E o masura foarte dorita de toata lumea, care va normaliza examenul, facandu-l o metoda de selectie reala.