| CGogo a întrebat:

Salut, dupa cum bine stim, urmeaza mult asteptatele examene, aka "Evaluari Nationale"! Foarte tare, nu-i asa? Ei bine, nu prea, deoarece in mijlocul acestui an s-a produs o schimbare, zic eu, destul de majora, examenele insemnand acum 75% din intreaga medie de admitere, astia si-au cam batut joc de noi care au incercat sa-si mentina mediile pe 5-8. Mie mi-a iesit 9.88.

Eu sunt in Bucuresti, sunt a 8-a si vreau sa dau la Lazar, profil uman, mai ales stiinte sociale, acolo vreau sa dau eu. dar se pare ca mediile anul trecut au fost imense, gen la socio, care a avut cea mai mica medie din tot liceul a fost 9.74. Acuma ma gandesc, frate, a fost faza aia ca examenul la mate a fost prea usor, am vazut, am facut examenul ala dupa aia de doua ori, a fost ok, au avut noroc si intr-adevar s-au luat note mari, DAR, daca ne uitam noi frumos pe brosura aia cu medii vedem ca tot sunt o gramada, si chiar sunt, o gramada de licee cu medii sub 5, multe, pe cuvant si ma gandesc ca astia au gandit asa: "Ma, le-am dat subiecte la mate abordabile, da-o ma incolo, tot au luat 3, 4, si totusi au crescut mediile astea, ia modificati metoda, sa mai scada mediile". Nu stiu, asa imi inchipui eu ca s-au gandit maestrii.

Ideea e ca ne-au cam lasat cu ochii in soare. Clar metoda asta ii avantajeaza pe cei care au luat note mai mari la examene, dar astia care sunt mai la limita, ca mine, sunt total derutati. Au fost cele doua simulari, am luat la romana cam slabut: 9.15 la prima si 9.10 la a doua. La mate 6.95 la prima si 9.55 la a doua(da stiu la ce va ganditi, nu fratilor, n-am copiat cum daca a doua simulare a fost de fapt teza si a fost pe numere, serios, a doua simulare au fost de fapt tezele de pe semestrul doi, chiar m-am pus cu burta pe carte la mate, dar la romana...). Problema mea este asa, cum stiu eu ca astea sunt suficiente pentru Lazar? Pentru ca mi-am facut media in ambele feluri(ca anul trecut si ca anul asta), si ca pe anul trecut imi iese cam 9.60, 9,61, iar pe anul asta 9, 46. Asa, abia intru in Cosbuc si in Spiru, dar eu cam de 5 ani ma gandesc la Lazar si n-am de gand sa ma las asa usor. Ce ma fac, cand am luat 9.10 ala la romana imi venea sa innebunesc, ca subiectul fusese mai usor decat prima simulare, cum de luasem mai putin?(raspuns:literatura, gramatica o facusem perfect) iar la mate am gresit prosteste, adica, n-am scris in propozitie raspunsul la o problema. Da, raspunsul la probleme se puncteaza numai daca le-ai scris in propozitie dupa. Era problema de la subiectul trei, trebuia sa afli numarul de femei dintr-o societate.

Voi cum ati proceda? Mai este o saptamana si dau primul examen, credeti ca am sanse sa ajung la Lazar, pentru ca eu sunt absolut total descurajat de situatie, de diriginta mea si de mama care mi-a tot bagat in cap ca am luat la romana note mici, de sistem ca ii avantajeaza pe cei cu note mari la examen, de soarta ca cine stie, Doamne, cine stie ce ne dau astia anul asta la examene si pur si simplu pare ca eu lucrez ca prostul de 4 ani sa ajung acolo si pare ca nu mai ajung. Ce pot sa zic, este greu, na, am zis-o, este greu. Din nou, intrebarea mea este ce e de facut, cum ma redresez, am sanse, nu am sanse?(si imi imaginez ca o sa fie cineva care o sa zica "tu doar vrei sa auzi ce vrei sa auzi, compatimire si alte mangaieri, treci ma la munca si taci din gura, ca pe vremea mea nu era asa, nu aveam nimic altceva de facut decat sa invatam si tu stai ca prostul la calculator si te plangi, nu ti-e rusine" dar ma rog).

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Un invingator nu se smiorcaie, ba de una, ba de alta --- el STIE ca, in orice situatie, va invinge!
Asadar, schimba-ti starea de spirit---o atitudine pozitiva este cheia succesului!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Te "vaieţi" prea mult şi fără sens sad

Schimbarea NU s-a produs "in mijlocul acestui an", aşa cum susţi tu!

Această schimbare a fost "oficializată" public prin Ordinul MEN 4925/29.08.2013!

"Calculul mediei de admitere
utilizate pentru admiterea în învățământul liceal
pentru anul școlar 2014-2015 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa 2 din Ordinul 4925/29.08.13 - vezi linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18352

Deci, ai avut SUFICIENT timp ca să înveţi happy

Toate cele bune.

| zurick a răspuns:

Personal,sunt de acord cu 25% media 5-8 și 75% examenul deoarece n-o să mai vină unii de la țară cu medii umflate. Oricum este și normal ca tu să
nu fii de acord din moment ce crezi că
te dezavantajează, dar pentru mine este perfect.
Oricum dacă în 5-8 ai avut media 9, 88(felicitări apropo) ar trebui
să ai mai multă încredere în tine, mai ales că mai ai timp, mai exersează literatura că nu cred că ceva este imposibil dacă te străduiești.A și spune-i mamei tale să nu te mai descurajeze că poți intra.Hai,spor!

| BiancaMMM a răspuns:

Pe tine ce te nemulțumește, de fapt? Media examenelor reprezintă 75% și cea a anilor de gimnaziu doar 25%. Bun, unde e problema, având în vedere că tu ai media peste 9.80, adică o medie mare?
Păi zău, te comporți ca unul venit de la o școală în care s-au dat 8 ani de zile numai de 10 și aceluiași elev îi vine în minte, prin absurd, să se înscrie la un liceu de renume. Și stă și se gândește, săracul, "ce mă fac, ce mă fac, că eu la examen nu știu nimic".
Ai medie atât de mare, cum naiba să zici că nu intri la liceul dorit? Tu pentru ce ai media aia? Bănuiesc că nu faci parte din categoria menționată de mine mai sus.
Evaluarea națională dată de olimpici anul ăsta ai făcut-o? E mai ușoară decât cea din iunie anul trecut. Examenul nostru poate nu va fi mai greu.

| CGogo explică (pentru BiancaMMM):

Da, am facut subiectele pentru olimpici. Acuma ca am dat examenele, cel putin din punctul meu de vedere, geometria la mate si compunerea cu opinia despre semnificatia mesajului au facut examenele noastre sa para mai grele fata de cele de olimpici. Alea de olimpici au fost ok. Nu, nu ma incadrez in categoria aceea mentionata de tine, ideea e doar ca atunci cand am mai mare nevoie de concentrare sau de atentie sau, ma rog, atunci cand trebuie sa fac bine, chiar atunci cedez, de aceea imi era frica. Ceea ce s-a si intamplat, poate trebuia sa mentionez si treaba asta. De fapt, ceea ce ma nemultumea era starea de nesiguranta, atat. N-am gresit la ce era mai simplu, am scris tot, mult, dar nu stiu cat de bine am scris la compuneri si la unele subpuncte la geometrie.