| Cleorina a întrebat:

Bună tpu.Am decis să scriu oarecum povestea mea aici ca să mă liniștesc.Am 16 ani și sunt fata.Eu mănânc mereu fructe și legume si daca mănânc la fast food, posibil doar o dată pe an.Nu beau deloc nici n-am de gând să fumez vreodată. Deci problema mea a început luna trecută după ce am terminat cu examenele.Ma simțeam foarte bine pana într-o noapte.Am avut un coșmar destul de urât însă în ziua aia totul a fost normal până când a doua noapte nu puteam dormi și eram destul de stresata ca nu puteam dormi iar dimineața m-, am trezit că și cum respiram foarte greu dar mai mult când stăteam în picioare.Adicaeu respiram dar aveam senzația că nu puteam, am căutat pe internet simptome și m-am speriat ca nu cumva sa am o boala de acolo, dar în mintea mea eliminăm ca am o boala ușoară și mă diagnosticam singura cu tot felul de boli fatale oarecum.Senzii de astea am simțit acum 3 ani după ce a murit bunica si a durat puțin dar acum parcă nu se sfarsea.Mereu gândeam negativ și plângeam dar n-am spus nimic nimănui ca îmi era frica sa merg la doctor ca poate mă diagnosticam cu ce îmi era frica sa am.Eu am făcut niște analize prin mai și a ieșit ca am lipsa de fier și calciu.Am luat pastile dar parcă nunp trecea. Dupa o săptămână a trecut dar apoi într-o noapte iar n-am putut dormi și m-am gândit că iar mă va apuca cu stări de alea și chiar așa a fost doar ca acum simt ca nu pot respira decât dacă îmi controlez eu respirația,mă doare in piept în partea dreapta și stângă dar mai mult dreapta, dar dureri scurte, și când trag aer tare parcă e mai rău și parcă nu pot trage aer complet și când mă gândesc că poate am o boala foarte gravă îmi vine să plâng și parcă viață mare sens.Cem mai rău e seara și dimineața.Si parcă simt dureri în brațe și picioare dar mai mult în partea dreapta și când stau jos nu îmi pot controla piciorul și îmi vine să îl mișc.Am frisoane uneori mai ales seara și tușesc un pic dimineața.Eu simt ca dacă nu merg la doctor să mă consulte nu mă pot simți normal și totuși mi-e frica sa merg ca poate mă diagnostichează cu ceva foarte grav.Nu știu ce să fac, nimic nu mă înveselește și când încerc să nu mă gândesc mă iau mai tare simptomele.Mie așa frica.
Eu nu mă prea răcesc și mama mereu are grijă să ne dea totul cât mai natural, la doctor nu prea merg ca nu am de ce. Bunicii mei au probleme la inima și mă gândesc să am și eu.Iar mătușa mea are bronșită.Dar nu știu.E ciudat ce simt mai ales ca totul a început brusc.Nam liniște deloc și nu mă pot bucura si mereu îmi zic că mai bine mă durea capul de cât sa am simptome de astea.Eu mereu îmi rod unghiile.bag lucruri in gura să mă calmez, îmi pocnesc degetele însă starea asta de stres ca am o boala grava nu îmi trece și nici simptomele.
Sper să îmi îmi dați niște sfaturi bune

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ai tu se numeste "atac de panica" si ti-o induci singura.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sfatul bun este să te prezinți totuși la un medic. El va stabili dacă ai ceva, sau doar o stare psihică pasageră.

| dullcat a răspuns:

Mergi la psiholog.

| pufulescu0o a răspuns:

Ai doar o situatie de stres extrem din ceea ce spui, deci nu esti deloc bolnava.
Chiar tu ai scris ca s-a mai intamplat asta cand a murit bunica ta. Cum ai trecut atunci peste moment si simptome? Si ce s-a intamplat mai exact acum, tocmai ai scris ca examenele au trecut?

| Cleorina explică (pentru pufulescu0o):

Pai am avut simptome asemănătoare cam 3 zile atunci

| Geass1 a răspuns:

Am impresia că ai experimentat niște atacuri de panică combinate sau nu cu altceva. Poți merge la medic, pentru a te calma. Poate mai bine, mergi și până nu ți se dă diagnosticul, nu-ți asumi oribilul. Plus, poate fi viață și după un diagnostic.