| MZc a întrebat:

Am fost admisa la facultatea de litere si as vrea sa va intreb daca pentru a deveni profesor trebuie sa ma inscriu si la departamentul de pregatire a personalului didactic din cadrul facultatii... si daca da ma pot inscrie acum si sa urmez cursurile in paralel sau ma pot inscrie dupa ce termin facultatea de litere

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Nu ai cum sa devii profesoara fara acel modul psiho-pedagogic. Daca esti la "fara taxa", atunci ar fi o idee buna sa faci cursul in paralel cu facultatea, pentru ca, astfel, nu va trebui sa-l platesti. Daca nu, te poti inscrie oricand doresti. Dureaza 3 ani si, dupa parerea mea, este cu adevarat o piedica pusa pe drumul catre catedra. Sunt 6 examene, iar media lor trebuie sa fie peste 7 pentru a primi diploma. Pe langa asta, psihologia aia mie unul mi se pare imposibila.

| GdX a răspuns:

In timpul facultatii. Si apoi la master. Pe urma trebuie platit. Daca vrei sa devii prof imediat dupa facultate faci cursurile acum. Daca vrei sa scapi de grade sau cum naiba le-o zice faci si doctorat.

| DeeaMarry a răspuns:

Nu stiu ce departament o fi ala, insa tu trebuie sa te inscrii la cursul de pedagogie, care e un curs facultativ si tine 3 ani. Deci e doar o materie in plus, nu e cine stie ce.
La sfarsitul lui va trebui sa faci si practica.
Daca nu te inscrii in timpul facultatii, dupa va trebui sa-l platesti.

| CuriousStuff a răspuns:

Departamentul de pregatire a personalului didactic se adreseaza personalului didactic al facultatii. Tu o sa iesi oricum profesoara de acolo, fara a avea nevoie de alte cursuri. O sa poti preda in gimnaziu, cred, apoi cu gradele si la clase de liceu... Nu stiu exact cum functioneaza, dar acel departament se adreseaza cadrelor facultatii, nu studentilor.