| Nimeni91 a întrebat:

Buna TPU!
Sunt la Facultatea de Litere și as vrea sa mai scriu la modulul psihopedagogic, iar apoi sa urmez un master didactic. Întrebarea mea este, dacă ați făcut acest program: pot preda și limba romana și limba engleza în același timp, cu același master sau trebuie sa urmez doar programe de master diferite? De exemplu, programul de licență are dubla specializare, limba și literatura română și limba și literatura moderna, putând deveni profesor care preda până la clasa a X-a, fara master didactic, atât romana, cat și engleza, in baza examenului de titularizare. Sunt sigură că, până voi absolvi eu se vor mai schimba legile educației, însă poate știți. Pe site-ul facultății nu este precizat acest lucru. Dar sunt diferite programe.
Va mulțumesc!

6 răspunsuri:
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Si eu sunt la aceeasi facultate si studentii din ani mai avansati spun ca poti preda si engleza si romana in acelasi timp!

| and0ra a răspuns:

Nu trebuia deja sa te înscrii la modulul pedagogic? Mai poți atat de târziu? Credeam ca înscrierea acolo se face o data cu depunerea dosarului complet.

| Nimeni91 explică (pentru and0ra):

Nu, înscrierea se realizează după 3 octombrie, când începe anul universitar, și trebuie să realizez o scrisoare de intenție pentru acest lucru. Eu sunt la Universitatea din București, și la înscriere nu mi s-au solicitat să precizez daca vreau sau nu modulul psihopedagogic. Din cate am înțeles, după 3 octombrie se fac înscrierile pentru modul, și durează aceasta perioada de înscriere undeva la 10 zile - doua săptămâni. Așa a fost în fiecare an. Și mie mi s-au părut ciudat, dar dacă așa sunt regulile, asta e. La unele facultăți, înscrierea pentru modulul psihopedagogic s-au realizat din iulie, când și-au depus candidații doasarle. La noi, dosarele se depun, fizic, între 1 și 4 septembrie.

| and0ra a răspuns (pentru Nimeni91):

Ahhh, am inteles! Credeam ca esti la Cluj, unde dosarul pentru modulul pedagogic a fost in iulie, ma scuzi, am crezut ca asa e la fiecare facultate happy

| Nimeni91 explică (pentru and0ra):

Nu, nu e așa peste tot. Și eu am un versor la Cluj, la biologie, și, deși nu este sigur că vrea să lucreze în învățământ, s-au înscris anul trecut la modul din iulie
Eu in regulă. Fiecare facultate are reguli diferite.