| Filip_Adi_1996 a întrebat:

Ce trebuie sa urmez dupa ce termin facultatea de drept pentru a deveni procuror?

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Dupa ce vei fi licentiat in drept ( 4 ani ) va trebui sa dai examen si sa intri la INM ( Institutul National de Magistratura, care dureaza 2 ani ).
La INM, in anul 2, iti vei alege specializarea : procuror sau judecator.
Dupa cei 2 ani petrecuti la INM vei da un examen pentru a deveni, in cazul tau, procuror stagiar.
Stagiatura dureaza in general 1 an, timp in care vei lucra langa un procuror experimentat si vei primi un salariu ( evident, mai mic ).
Dupa ce vei sustine iarasi un examen, vei deveni procuror.
Bafta!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa urmezi INM, un stagiu de practica si sa reusesti la examenul de capacitate.
Detalii gasesti in L.303/2004, rep. in 2005, cu md. si compl. ulterioare, in special art.12-34.

| ylakiztenurb a răspuns:

Hey esti student la drept?

| Cristian869 a răspuns:

Sa te inscrii in partidul lui Iohannis.