| Asdfghjklzxc1 a întrebat:

Bună, TPU. Am împlinit de curând 18 ani şi mă gândesc tot mai mult la sinucidere. Am foarte multe probleme care nu au nicio rezolvare şi singura soluţie pe care o văd e moartea. Ca să înţelegeţi mai bine situaţia în care mă aflu, probabil ar trebui să vă povestesc totul de la bun început. La o zi după ce am împlinit 4 ani, tatăl meu ne-a părăsit pe mine, pe fratele meu şi pe mama, iar aceasta s-a recăsătorit cu un alt bărbat, care se comportă deseori foarte urât cu mine. Mă simt ca un parazit în această casă, dar nu am unde să mă duc. La 9 ani am fost diagnosticat cu boala Wilson, o degenerare a ficatului, care mă face să tremur involuntar. Din cauza acestui tremurat, am fost ţinta numeroaselor ironii şi glume jignitoare la şcoală din cauza unor profesori şi colegi. Asta nu ar fi atât de important, dar până şi mama şi fratele meu mă consideră nebun, doar pentru că tremur. Din cauza lor, m-am izolat în casă, când vin de la şcoală, mă închid în camera mea şi citesc, ca să mă eliberez de toate gândurile negative. Problema cea mai mare este însă că sunt homosexual, nu mă atrag absolut deloc femeile, iar dacă familia mea ar afla asta vreodată m-ar da afară din casă. În plus, provenind dintr-o familie foarte credincioasă, mă tem că Dumnezeu mă va pedepsi şi că voi arde în iad. Ştiu că sinuciderea e un mare păcat, dar simt că nu voi putea fi niciodată fericit şi orice aş face, voi rămâne mereu un nebun care tremură. Toată lumea mă vede aşa, nu mai am deloc încredere în mine. Mi-e ruşine şi să ies din casă sau să merg cu autobuzul. Nu-mi doresc decât să mor. Ştiu că am nevoie de ajutor, dar nu ştiu ce să fac. Nu ştiu nici de ce scriu toate astea aici, dar simt nevoia să le spun cuiva. Mulţumesc!

5 răspunsuri:
| Teo29 a răspuns:

1. Pregateste-te sa iei bacul si sa poti merge la o scoala, undeva unde crezi ca esti talentat si ai putea face performanta
2. In vara, de ex., cauta-ti ceva de munca atat cat iti permite sanatatea ( vezi la Mc Donalds, e o experienta buna care iti aduce beneficiul experientei la un loc de munca + niste bani + iesi din mediul in care te afli acum)
3. Ar trebui sa mergi si la un psiholog.
Te-ar interesa acest lucru?

In viata poti lua lucrurile grele ca pe o povara sau le poti lua ca pe o provocare din care sa iesi mai puternic si mai rezistent. Alegerea e doar a ta.

Alti copii au fost abuzati grav dar au ales sa treaca peste aceste abuzuri si greutati si sa faca diferenta in viata altora pe viitor!

Sa te sinucizi e un lucru tampit. Doar tu pierzi sansa vietii acesteia care nu se mai repeta niciodata.
Anii trec repede, vei pleca mai devreme sau mai tarziu din acest mediu in care te afli si vei vedea ca exista si o alta pagina a vietii tale pe care ti-o vei putea creiona singur!

Iti sunt alaturi aici, daca doresti imi poti scrie

| mihaela000ela a răspuns:

Mergi intr-un spital de copii, bolnavi de cancer, in faza terminala. dupa, poti decide daca vrei sa mori. faramele alea de viata, duc o lupta cu clipa, ca sa traiasca!

| LimitBreaker a răspuns:

Si eu am un tata foarte violent, care acum e bolnav si aproape leguma de la alcool. E divortat de mama si ea e plecata din tara. Eram o persoana timida si in general preferam sa ma joc toata ziua sau sa citesc carti. Cand eram mic nu aveam TV sau internet asa ca imprumutam carti de la biblioteca. Asta m-a ajutat foarate mult, mai ales jocurile video.
Daca tot nu ai ce pierde, de ce nu incerci sa risti mai mult si sa faci lucrurile care ti-ar placea.
E greu dar e posibil sa gasesti persoane care sa te inteleaga si sa-ti fie aproape. Eu eram prea timid ca sa imi fac prieteni in viata reala dar m-am folosit de internet de pe vremea cand nu prea se socializa (mai ales ca pe mirc rar stiai cu cine vorbesti), dar uite ca am insistat o gramada de timp si am reusit.
E mult pana gasesti o persoana ca pe urma totul devine usor.
In loc sa cauti modalitati de a muri ai putea sa cauti carti sau persoane care te pot ajuta.
Chiar nu exista absolut nimeni in viata ta de care sa-ti pese? Cu care sa ai placerea sa vorbesti?

| LARISSSAAA144 a răspuns:

Baiatule,orice ar fi in viata asta, poti sa ramai si singur pe planeta, sub nici o forma nu te sinucizi.Si eu am trecut prin perioade oribile, si nu mai simteam nici un pic de scapare, dar hey daca asa te gandesti de acum nu prea e bine.Eu te sfatuiesc sa te duci la un psiholog cv, daca simti ca nu ai cui sa te deschizi.AI GRIJA DE TN

| Iuliaddk a răspuns:

Pot sa zic ca empatizez cu tine cam mult. Probabil te simti ca nu ai nici o scapare din lumea asta si ca singura solutie este sinuciderea. Eu nu te cunosc indeajuns incat sa ti dau sfaturi, pentru ca nu stiu cum sa te abordez, dar un psiholog ar putea. As zice ca singura solutie este psihologul. Stiu ca, in Romania mai ales, optiunea asta este putin controverata, dar trebuie sa-i dai o incercare. Eu merg la psiholog si as putea sa-ti recomand pe cineva. Acum nu stiu cum stai cu banii, dar anunta-ma daca vrei mai mult info. Sper ca nu alegi varianta cu sinuciderea pentru ca nu merita. Ai sansa sa ti schimbi viata pentru ca ai doar 18 ani. Gandeste-te la ce ai putea sa pierzi, cata fericire ai putea avea daca ti- ai mai acorda inca o sansa. Inca o sansa. Suna bine.