| adryutzza13 a întrebat:

Hi TPU! Deci eu am un frate mai mare (are 17 ani, eu 15), iubita lui este o prietena de-a mea cu care m-am certat de vreun an si cevahappy. Parintii nostri vor sa ne lase libertate, asa ca l-a pus pe fratele meu sa o aduca pe prietena lui (15 ani ca si mine) acasa, sa o cunoasca si ei. De cand a venit in acea zi...nu mai pot sa scap de ea! Vine aproape in fiecare zi, ea e genul "pitzi" si se da la mai multi baieti, de exemplu: venise un prieten de-al fratelui meu dar si iubita fratelui meu, cand fratimiu era jos sa aduca suc, am vazut cand incerca sa se dea la acel prieten. E foarte nesimtita si ma face sa ma simt inconfortabil mereu. Se crede printesa printeselor.Problema e ca fratele meu nu vede asta, de cate ori incerc sa ii spun el ma respinge zicand ca sunt geloasa. Nu vreau ca el sa sufere, deoarece se vede ca tine mult la acea fata. El a mai prins-o de cateva ori, dar nu zice nimic! Nu stiu ce e cu el, de la un timp ma ignora, iar cand am vrut sa mergem la munte cu toata familia, el nu a vrut avand pretextul "aa vine si mucoasa aia". Nu ma mai baga in seama deloc. Mi-e frica ca nu cumva fata aia sa ii fi spus ceva, cum ca am zis eu despre el. Ne-am inteles bine mereu. Mai e o problema: eu sunt adoptata sad. Nici el nu stia doar avea 2 ani straight face, dar cand mama s-a scapat acum un an relatia noastra numai e la fel. De atunci tot imi spune ca am aparut eu, mai bine nu existam, ca i-am stricat viata, ca acum parintii ma iubesc mai mult pe mine, ca sunt mai mica. Am incercat sa vorbesc deschis cu el, dar nu vrea sa ma asculte. Ai mei sunt plecati mai mereu in alte tari, si nu suport asta pentru ca lasa totul pe mana lui. Atunci nu ma lasa la calculator, sau sa ies pe drum cu prietenii. Vorbeste urat cu mine zici ca as fi un parazit. Sunt intr-o depresie foarte puternica, nu pot sa ma concentrez la scoala deloc. Poate si lipsa de implicare a parintilor sa duca aici? Si cand parintii sunt plecati, el o cheama mereu pe prietena lui sa stea la noi, sa doarma chiar aici. In aceasta stare, chiar incep si eu sa ma gandesc ca mai bine nu as fi existat. Chiar cred ca acea fata l-a influentat si cred ca ea i-a bagat in cap tot felul de prostii, cum ca nu il lasa pe drum parintii din cauza mea ca trebuie sa aiba grija de mine, ca nu ii cumpara lui ce vrea pentru ca aconomisesc pentru mine sa-mi ia laptop. sfaturi? va rog!

3 răspunsuri:
| 凸florina凸 a răspuns:

Mai bine ai vorbii cu mama ta si cu tatal tau despre asta. Daca nu iti mai convine de fratele tau si de prietena lui poti sa te muti la mama ta acolo in ce tara este ea. daca nu vb cu un prietena despre problemele tale si spune-i ca sa vorbeasca cu fratele tau.
Stiu cum e cand nu te asculta nimeni. :-:dbig grinbig grin:d< sper sa se rezolve.

| MariusicaPiti a răspuns:

Copii prosti

| kRom a răspuns:

Stiu cum e!

si eu am o sora de 16 ani si eu am 12 mereu trebuie sa fac ce vrea ea nu am dreptul la nimic in casa si imi zice mereu ca daca nu existam erau mai fericiti si ca sunt facut doar pentru alocatie... uneori imi vine sa ma omor sa plec undeva unde sa nu ma stie nimeni...raspuns.va rog!