| carmen_4289 a întrebat:

Am in clasa o fata care NU face religia..Am auzit ca la sfarsit media ii scade....cu cat ii se scade media? Din cate mi-a spus cica 0, 3...deci este atat de nasolstraight face

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu se poate, media generala este suma mediilor pe materie, impartita la numarul lor. Daca tu faci n materii, atunci este S1/n (S1 este suma mediilor tale), iar la colega ta media generala va fi S2/(n-1). Daca ar avea 9 pe linie, atunci media iese 9, pentru ca S2/(n-1) este 9 * (n-1)/(n-1).

| Zenithf a răspuns:

Deci, daca cumva media generala ii apare mai scazuta decat ar trebui sa fie, este greseala celui care a calculat, si a "uitat" ca ea face (n-1) materii. Este ca si cum ar adauga la medie o materie cu media 0.

| Chimied a răspuns:

Poate este de alta religie, eu in clasele V-VIII am avut pe cineva de alta religie in clasa, si cateodata statea degeaba sau iesea afara.