| anonim_4396 a întrebat:

TPU! Am nevoia sa ma ajuti! Sper ca aveti timp sa cititi, nu este prea mult! Dar simt ca nu mai pot! As vrea sa ma ajutati cumva!

Am la scoala o fata (in clasa)Foarte fitoasa, care se da mare!

Mereu isi bate joc de mine dar si de restul! Dar are ceva cu mine!

Si nu stiu ce sa fac! Ma supara si jigneste, dar nu cu vorbe urate(mai spune)dar ma face sa ma simt rau si le spune baiatilor de la mine din clasa sa ma jigneasca(pe degeaba) sau sa dea in mine! in Intr-o zi cand mergeam in

fata ei, ea si cu 2 fete(mi-a spus tot o colega) ca imita(sa ma loveasca) (incerca)! M-am saturat si nu stiu ce sa mai fac! Ma ingana, ma jigneste pe degeaba ma supara! E foarte invidioasa pe mine! Ma judeca si critica!

Eu nu pot sa-i fac asta pentru ca :nu pot, chiar nu pot! La mine in familie nu se face asa ceva, asa ca nu pot nici eu sa fac in viata de zi cu zi (ei)!

Va rog dati-mi cateva sfaturi, ca sa pot sa-i dau clasa (fara sa o jignesc) Sa se invete ea minte, ca lumea nu se invarte in jurul ei! Sa nu spuneti sa-i spun parintilor, deoarece nu vreau sa ma trezesc cu mama ei la usa sa faca scandal! Se da mare si ma supara! VA ROG CATEVA SFATURI CA SA POT SA-I DAU CLASA SA NU SE MAI DEA EA TARE SI MARE! Va rog sa dati idei de genul:Spune-i doamnei diriginte, deoarece nu vreau sa se afle! Eu sunt o fata putin mai tacuta! Nu-mi place sa vorbesc si lucrul asta ma face mai slaba in fata ei! Sunt cam ciudata si tocilara! Imi spune si (va rog nu radeti):"tocii"! Ajutati-ma, promit ca o sa va dau funda si 3 voturi si restul 3 voturi!

Va multumesc si sa ma scuzati ca v-am luat din timpul vostru pretios!

Răspuns Câştigător
| Diez a răspuns:

Sa stii ca lucrurile pe care ti le scriu sunt foarte serioase. Am avut nefericita placere de a trai aceasta experienta despre care scrii.Eu provin dintr-o familie cu o situati financiara nu prea buna, iar scoala la care am invatat din clasa I pana in a VIII-a era plina de persoane "instarite"/"bogate", persoane care nu tin cont de bani. Poate te intrebi ce legatura are asta cu povestea ta, pai uite legatura: Cand am inceput clasa I parintii mi-au cumparat o uniforma pe care am purtat-o pana in clasa a 5-a cand mi-a fost mica. Purtam acea uniforma in fiecare zi in timp ce colegii veneau in haine adidas sau nike aduse de la sarbi sau alte tari straine.Bine inteles ca nu m-am integrat in colectiv, toti colegii spunandu-mi "tiganel" desi nu am nici o legatura cu acea etnie.Din clasa a 5-a am inceput sa realizez ca nu am nici macar un prieten in clasa cu care as putea povestii in pauze asa ca imi varsam toata furia pe invatat.Pauza de pauza repetam ce am invatat acasa sau invatam in plus.Anii au trecut si au venit examenele, toti colegii erau disperati ca vor pica iar eu ma simteam stupefiat de gandul ca ei chiar nu vor fi in stare sa treaca. Era ca un vis implinit.Am trecut examenul, am avut media generala de 9, 61 si am fost admis la liceul si profilul la care am visat(Colgiul National Banatean la Matematica Informatica).Cat despre colegii mei au ajuns la scoli profesionale sau chiar s-au lasat de scoala considerand ca nu e nevoie de scoala pentru a prelua "afacerea lui tati"dar s-au inselat si aici.De indata ce am implinit varsta de 15 ani am inceput sa muncesc pentru un salariu in vacantele de vara si acum am ajuns sa o duc chiar mai bine de cat ei.Ma mai intalnesc cu unii din ei si acum dar acum ma saluta respectuos si cu o voce ce tinde spre invidie.
Deci daca crezi ca esti singura care pateste asta, afla ca se poate si mai rau dar in final tot tu vei invinge.
P.S. secretul este sa nu le bagi in seama si sa iti vezi de treburile tale, viata le va bate mai tare de cat te pot lovi ele.

4 răspunsuri:
| astamika24 a răspuns:

Buna.trebuie sa iei atitudine.cand te jigneste sau iti sp vorbe urate zambeste-i cat de mult poti ca sa simta ca vorbele ei nu au efect asupra ta.fii naturala si razi de ea de cate ori ai ocazia.nu fi trista pentru ca daca o sa vada asta va sti de ce sa profite.incearca sa-i pui capac la ce spune cu vorbe de gem:nu mai suferi de fite,am sp eu ca nu, asa si, vorbeste intr-o punga ca te ascult cand am chef si multe d'astea.multa bafta si fii tare!

| klaudyya a răspuns:

Eu cred ca te-a vazut pe tine mei tacuta si de aia isi permite...cred ai 2 variante ori o ignori nu o bagi in seama si eu zic ca indiferenta doare cel mai tare si apoi se plictiseste sa vb singura.ori ii spui dirigintei si va rezolva problemahappySper ca te-am ajutat!

| Rikutza a răspuns:

Cred ca tu n-ar trebui sa tragi atenti stii cum se zice ride cel ce ride la urma fii tare si nu-i spune nimic
Acesta e sfatul meu sper ca tam fost de ajutor.

| limi a răspuns:

Am avut si eu colege de genul asta, ma simteam ingrozitor dar le-am venit de hac.Pai vorbeau despre toti colegi lucruri urate chiar si daca erau "prietenii lor", lucrurile sau strans, iar eu am fost pe aproape si au aflat toti ce spuneau despre ei si pe colega fitoasa am facut-o de ras in fata profesorilor si am intrecuto in toate privintele.Imi vad de treaba mea si invat pentru ca de asta merg la scoala.Nu stiu daca te-a ajutat foarte mult dar sper sa vada acea fata ca nu-i merge.